Bursa'da sahur vakti Balkan rüzgarı

Bursa'daki bu mahalle sakinleri sahura davul yerine akordeon, def, klarnet ve darbukadan oluşan enstrümanlar ve Balkan müziği uyandı.

Bursa'da sahur vakti Balkan rüzgarı
- A +

 

Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesi Selamet Mahallesi'nde, BURFEM Merkezi üyesi gençlerinden oluşan bir grup, vatandaşı sahura kaldırmak için farklı bir yöntem uyguladı. Rumeli yöresi kıyafetler giyen gençler, def, darbuka, akordeon ve klarnet eşliğinde Balkan müzikleri çalarak sokaklarda dolaştı. Mahalle sakinleri, sokak sokak dolaşan ve yöresel halk oyunları sergileyen gençlere evlerinde yaptıkları börek ve tatlılardan ikram etti. RUDEF Sanat Yönetmeni Adem Serbest, organizasyonun bu yıl 4.'sünün düzenlendiklerini söyledi. Gelenekselleşen organizasyonun şöhretinin Bursa dışına çıktığını söyleyen Serbest, "Tüm Türkiye'den hatta Balkan ülkelerinden olumlu tepkiler alıyoruz. Organizasyonu, rahatsızlık vermemek için hafta sonu düzenliyoruz. Selamet Mahallesi'nde bu yıl çok kalabalık bir sahur programı da düzenlemeyi arzuluyoruz. Bu organizasyonumuz artık neredeyse özlemle bekleniyor. Ramazan ayına girer girmez vatandaşlar, 'etkinliği ne zaman yapacaksınız' diye soruyorlar. Her yıl katılım daha fazla oluyor" dedi.
Vatandaşaları değişik yöntemle sahura kaldıran gençler, daha sonra dağıtılan börek ve diğer yemeklerle sahur sofrasında bir araya geldi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler