Bursa'da oruç konuşuldu

Bursa Kent Konseyi (BKK) Kadın Meclisi tarafından düzenlenen ‘Ramazan ayı ve Oruç’ konulu konferansa konuk olan BKK Başkan Yardımcısı ve Tuna Cami İmamı Lütfi Taşcı, yağmurun yeryüzünü yıkayıp pislikten temizlediği gibi Ramazan ayının da müminleri günahlardan temizlediğini söyledi.

Bursa'da oruç konuşuldu
- A +

 

BKK Kadın Meclisi tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan BKK Başkan Yardımcısı ve Tuna Cami İmamı Lütfi Taşcı, Ramazan ayı ve oruç hakkında bilgi verdi.

BKK Kadın Meclisi tarafından düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık ve üyeler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan BKK Başkan Yardımcısı ve Tuna Cami İmamı Lütfi Taşcı, Ramazan ayı ve oruç hakkında bilgi verdi. Hicri takvime göre ayların sultanı Ramazan ayının içerisinde bulunduklarını hatırlatan Lütfi Taşcı, tüm İslam aleminin Ramazanının mübarek olmasını dileyen Taşcı, ömrü Ramazan olanın ahiretinin de bayram olacağını söyledi. Ramazanın iki anlama geldiğini belirten Taşcı, “Biri yağmur, diğeri yanmaktır. Yağmur nasıl ki yeryüzünü yıkayıp kirden, pislikten temizliyorsa, Ramazan ayı da müminleri günahlardan öyle temizler. Ayrıca Ramazan ayı oruçlu kişinin günahlarını yakarak yok eder. Bizler de günlük hayatta böyle yapıyoruz. Bir şeyi suyla yıkayıp temizliyoruz. Bir şeyi ortadan kaldırmak için yakabiliyoruz. Ramazan ayının ruhu Kuran’dır. Ramazan beden ise Kuran ruhtur. Ruhsuz beden sadece cesettir. Kuran’ı Kerim olmazsa Ramazanın kıymeti olmaz” dedi.

Ramazan ayının bütün değerini Kuran-ı Kerim’den aldığını hatırlatan Taşcı, Kuran bu ayda doğduğu için Ramazanın anlamlı, önemli ve kıymetli olduğunu belirtti. Kuran’ın, Allah’ın kelamı olduğunu dile getiren Taşcı, “Hidayet kaynağıdır. Hayat reçetemizdir. Bir ilacı bile kullanmadan önce içindeki kağıdı okuyoruz. Hem dünyayı hem de ahiretimizi ilgilendiren Kuran’ı niye okumayalım? Avuçlarımızın arasında sımsıkı niye tutmayalım? Her sıkıştığımızda müracaat edeceğimiz ilahi kelam bizim kurtarıcımızdır. Kuran-ı Kerim ve onun sahibi hayatımızı dizayn eder. Hayatımıza anlam katan ilahi dizaynın emirlerinden biri de oruçtur” diye konuştu.

Allah’ın, insanların aç ve susuz kalmasına ihtiyacı olmadığına dikkat çeken Taşcı, “Dil oruç tutmalı, el oruç tutmalı, göz, akıl, kalp oruç tutmalı. Hatta hayallerimiz oruç tutmalı. Dil, gıybet, iftira, yalandan uzak durmalı. El, harama uzanmamalı, çalmamalı. Oruç, hayatı disipline eder. Hayatımız disipline olmuyorsa, tuttuğumuz oruçta arıza var demektir” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler