Bursa'da müzeler günü etkinlikleri

Bursa’da 18 Mayıs Müzeler Günü, özel bir programla kutlanacak. Etkinlikler, 18 Mayıs Pazartesi günü saat 10.45’de Bursa Kent Müzesi amfi tiyatroda gerçekleştirilecek olan Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun muhteşem konseriyle başlayacak.

Bursa'da müzeler günü etkinlikleri
- A +

 

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın 8500 yıl öncesine dayanan yerleşim kültürünü, Bursa’nın tarih boyunca geçirdiği dönemleri, kültürleri, kent hayatını, Balkanların, Kafkasların ve dünyanın farklı yerlerinden gelen vatandaşların kentlilik bilincini arttırmanın yanı sıra geldikleri topraklardaki kültürü de Bursa’da gelecek kuşaklara aktarmak, yaşam soluğunu sanatla, kültürle, tarihle yeniden kazandırmak, Türkiye’nin ilk sanayi mirasını gelecek nesillerle tanıştırmak, toplumu özellikle çocuklar ve gençler başta olmak üzere bilimle buluşturmak, halkın müzelerden en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak üzere çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Arkeopark, Bilim ve Teknoloji Merkezi, Bursa Göç Tarihi Müzesi, Bursa Kent Müzesi, Enerji Müzesi, Hünkar Köşkü, Hüsnü Züber Evi, Karagöz Müzesi ve Merinos Tekstil Sanayi Müzesi olmak üzere toplam 9 farklı alanda hizmet veren Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı birimler, toplumun ilgisini müzelere çekebilmek amacı ile seminerler, konferanslar, geziler, sergiler, şenlikler ve atölyeler ile halkın ve kentin kültür hayatının gelişimine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Bursa’da 2014 yılında 399.142 kişinin müzeleri ziyaret ederken, 2015 yılının ilk 4 ayında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı müzeleri 176.359 kişi ziyaret etti. Bu rakam 2014 yılının ilk 4 ayında 130,335 ziyaretçi; 2013’ün ilk 4 ayında ise 117.694’tü. Her geçen gün ziyaretçi sayısının artışı müzelere olan ilginin; müzelere yapılan yatırımların ve hizmet kalitesinin artığının da göstergesi olarak göze çarpıyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler