Bursa'da Madımak olayları için sazlarıyla yürüdüler

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te 37 kişinin hayatını kaybettiği Madımak olaylarının 22. yıl dönümü sebebiyle Bursa'da anma programı düzenlendi. Alevi dernekleri ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen yürüyüşte bazı vatandaşlar sazlarıyla yürüdü.

Bursa'da Madımak olayları için sazlarıyla yürüdüler
- A +

 

Akşam saatlerinde Setbaşı Mahfel'de toplanan yüzlerce vatandaş, sloganlar atarak Atatürk Anıtı'na doğru yürüyüşe geçti. Bursa Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüş Atatürk Anıtı arkasındaki Kent Müzesi'nde bitti. Yürüyüşte bazı vatandaşlar ve çocuklar ellerinde sazlarıyla yürüyüşe destek verdi. Müze önünde düzenlenen törende ise Madımak'ta hayatını kaybeden 37 kişinin isimleri okundu. Kalabalık, 37 kişinin anısına bir dakika saygı duruşunda bulundu.

Anma töreninde Bursa alevi Dernekleri Platformu adına Bursa Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Ali Öztürk bir açıklama yaptı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Öztürk, "Madımak olayını unutmadık, unutturmayacağız. Madımak'ın bilim ve teknoloji merkezi değil utanç müzesi olmasını istiyoruz." dedi.

Açıklamanın ardından anma töreni türkü ve deyişlerle sürdü.

Yorum Ekle

İlgili Haberler