Bursa'da liseli öğrencilerden bir başarı daha!

TÜBİTAK'ın orta öğretim öğrencileri arasında düzenlediği 46. Araştırma Projeleri Final Yarışması'nda 10 bin proje arasından seçilen en iyi projeler ödüllendirildi. Yarışmada Bursa’yı temsil eden Özel Nilüfer Fen Lisesi Biyoloji dalında Türkiye ikincisi oldu.

Bursa'da liseli öğrencilerden bir başarı daha!
- A +

 

Bu yıl 46'ıncısı gerçekleştirilen yarışmaya yaklaşık 10 bin proje başvurdu. 12 merkezde düzenlenen bölge yarışmalarında birinci olan 202 proje, Ankara'daki final yarışmasında sergilenmeye hak kazandı. Bursa’yı temsil eden Özel Nilüfer Fen Lisesi Biyoloji dalında Türkiye ikincisi olarak geleneğini sürdürdü. Yusuf Berk Güray ve Ali Safa Candan “Kolloidal Gümüş Suyunun İnsan Akciğer Alveolar Karsinoma (A549) ve Sağlıklı Bronş Epitel (BEAS-2B) Hücre Hatlarında Sitotoksik, Apoptojenik ve Antioksidan Etkilerinin İn-vitro İncelenmesi” adlı projeleriyle onkoloji enstitülerinin akciğer kanseri için yaptıkları çağrı ve araştırma alanlarında yepyeni bir çözüm öne sürdü. Bu sistemde kanserli akciğer hücre hatları elimine edilirken sağlıklı hücreler hiçbir şekilde zarar görmüyor. Bu proje için öğrenciler üç farklı üniversitede çeşitli deneyler gerçekleştirirken TÜBİTAK yarışmasından ikincilik gibi önemli bir başarı elde ettiler.


Konuyla ilgili bir açıklama yapan Özel Nilüfer Eğitim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Kıcıroğlu, kurum olarak aktif ve dinamik bir yapıya sahip olduklarını belirtti. Bursa’da 30 yılı aşkın süredir eğitim hayatının içerisinde olduklarını dile getiren Kıcıroğlu, öğrencilerin bu aktif ve dinamik yapıya süratle intibak ettiğini belirtti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler