sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Bursa'da kültür sanat

Bursa Devlet Tiyatrosu ''Sihirli Kapı'', Bursa Şehir Tiyatrosu da ''Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe'' oyunlarını beğeniye sunacak.

Bursa'da kültür sanat
- A +

 

Taner Turan'ın yazıp yönettiği ''Sihirli Kapı''nın dekor tasarımı Özlem Karabay, ışık tasarımı Rahmi Özan, müzikleri Oktay Köseoğlu'na ait.

Ayşe Dinç Vardar, Emre Işık, Cenk Turan ve Sıdıka Derya Gümral'ın aralarında bulunduğu 20 oyuncunun rol aldığı oyun, hayali ormanlar ülkesinden Bay Bilgin adında mucidin, icat ettiği kapıyla bugüne yolculuğuyla başlıyor. Bay Bilgin, ''Sihirli Kapı'' sayesinde zaman içinde istediği yere seyahat ediyor. 

Fantastik görselliği, şarkıları ve dans sahneleriyle dikkat çekici anlatıma sahip oyunda, çocuklara, doğanın, ağaçların ve sevginin ne kadar değerli olduğunun öğretilmesi amaçlanıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa Sahnesi'nde yarın, 16 ve 17 Mayıs'ta saat 14.00'te sahnelenecek.

BURSA ŞEHİR TİYATROSU

Bursa Şehir Tiyatrosunun sahnelediği, Orhan Asena'nın yazdığı ''Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe'' oyununun yönetmenliğini Yunus Emre Bozdoğan yapıyor.

Oyunun dekor tasarımı Sertel Çetinel, kostüm tasarımı Aydan Çınar, ışık tasarımı Zeynel Işık, müzikleri ise Fatih Veli Ölmez'e ait.

Şehzade Mustafa'nın ölümü sonrası yaşanan olayların ele alındığı oyunun konusu özetle şöyle:

''Tahtın kendi çocukları Şehzade Bayezid ile Şehzade Selim'den birine kalacağını düşünen Hürrem Sultan, iki şehzadenin birbirine düşeceğini ve daha Kanuni Sultan Süleyman ölmeden taht kavgasına başlayacağını kestiremiyor. Hatalı kararları sonucu kardeşini sürekli kışkırtan biri gibi görülen Bayezid, tek koruyucusu Hürrem Sultan'ın ölümüyle yalnızlaşıyor. Artık her şey Kanuni Sultan Süleyman'ın kararına kalıyor.''

Oyun, Tayyare Kültür Merkezi'nde bugün ve yarın saat 20.00'de sahneye konulacak.

Öte yandan, Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle ''Özgürlüğün Bedeli Montserrat'' adlı oyun, 17 Mayıs saat 20.30'da Tayyare Kültür Merkezi'nde beğeniye sunulacak.

BBDSO ''THE SWİNGLE SİNGERS'' İLE AYNI SAHNEDE

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), 5 Grammy ödüllü, 42 yıllık tarihine 50'nin üzerinde albüm, 4 binin üzerinde konser, baroktan pop müziğe kadar rengarenk bir repertuvar sığdıran, dünyanın en tanınan vokal topluluklarından ''The Swingle Singers'' ile aynı sahneyi paylaşacak. 

Ender Sakpınar şefliğinde düzenlenecek konser, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde bu akşam saat 20.00'de başlayacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler