Bursa'da Kızılay'dan dikkat çeken yatırımlar

Türk Kızılayı Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Dokunmazer, “Kızılay gibi herkesin itimat ettiği bir kuruluş neden öğrenci okutmasın” dedi.

Bursa'da Kızılay'dan dikkat çeken yatırımlar
- A +

 

Mustafa Emre ÖZGEN / bursa.com

Kızılay’ın ülkemiz için gerçekleştirdiği çalışmalar ile sayısız ihtiyaç sahibini çok büyük faydalar sağlıyor. Gerek maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara sağladığı gıda ve giysi yardımı, gerekse sağlık alanında gerçekleştirdiği kan hizmetleri ile Kızılay, bir referans kurum olma özelliğini taşıyor.

Türk Kızılayı Bursa Şubesi başkanlığını uzun yıllardır başarılı şekilde yürüten İbrahim Dokunmazer, bursa.com’a yaptığı açıklamalarda Kızılay’ın kentimizdeki faaliyetlerinden bahsetti.

Şehreküstü’ndeki merkezden Nilüfer’de inşaatı tamamlanan Kızılay Plaza’da çalışmalara devam eden Dokunmazer, kız öğrenci yurdu girişimine değinerek, kentimizdeki yurt ihtiyacına cevap vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

İbrahim Bey, Şehreküstü’nden bu bölgeye taşınmanız nasıl gerçekleşti?

Bütün bölümlerimiz Şehreküstü’ndeydi. Binayı bir hanımefendi bağışlamıştı. Bu binanın olduğu araziyi de başka bir hanımefendi bağışladı. Tarım arazisiydi burası. İmar çıktıktan sonra müteahhit ile anlaşarak binayı yaptırdık. Kadın ve gençlik kollarımız Şehreküstü’nde kaldı.

“YARDIM MALZEMELERİNİ KESİNLİKLE KULLANILMAMIŞ

ÜRÜNLERDEN TEMİN EDİYORUZ”

Hangi bölümler orada kaldı?

Bağış kabul ve yardım merkezi olarak da orası faaliyet gösteriyor. Gönüllü hanımlar orada çalışıyorlar. Her salı merkeze gelen ihtiyaç sahiplerine istedikleri malzemeleri teslim ediyoruz. Bu teslim nüfus kağıdı ile gerçekleşiyor. Yardım malzemelerini kesinlikle kullanılmamış ürünlerden temin ediyoruz. Giysi ve gıda maddeleri olarak aklınıza ne geliyorsa orada var. 50 bin kişiye hizmet ediyoruz. Bu sayıyı önümüzdeki yıl 100 bine çıkaracağız. Kızılay’ı belirli günlerde değil, 365 gün yardım yapacak hale getirmeye çalışıyoruz. Bu da Bursalı hemşerilerimizin bize gösterdikleri ilgi ile oluyor.

“ÇOCUKLARIMIZ YANLIŞ KİŞİLERİN

ELLERİNE DÜŞMESİN”

Öğrenci yurdu nasıl faaliyete geçti?

Kentimizin önemli bir açığı olan öğrenci yurtları konusuna değinerek, geçtiğimiz yıl bir kız öğrenci yurdu açtık. 1300 metrekarelik depo alanımızı yurda çevirdik. Yüzü aşkın kız öğrencimiz burada kalıyor. Her türlü konfora sahip yurdumuzda sabah ve akşam yemeği de veriyoruz. Yurtta kalanlar bilirler. Benim kızım altı kişiyle aynı odada kaldı. Biz bu yurdu örnek bir yer olarak yaptık. Daha iyisini de yapabiliriz. Kimleri kabul ediyoruz derseniz, hiçbir ayrım yapmadan, yurt dolana kadar gelen öğrencileri kabul ediyoruz. Çocuklarımız bu zamana kadar yanlış kişilerin evlerine teslim edildi. Neden Kızılay öğrenci okutamasın? Bizim derdimiz çocuklara ayrım yapmadan yardım etmek…

Peki yurda gelir nasıl sağlanıyor?

Gönüllü hanımlarımız düzenledikleri kermeslerden ve terzihanemizde üretilen ürünlerden yurda gelir sağlıyor. Faaliyette ikinci yılı olan yurt tam dolu olarak hizmet veriyor. Kızılay, herkesin itimat edebileceği bir kuruluş. Yurtta, kalanları temsilen seçilen kızlarımızla yurdun ihtiyaçlarından yemek listesine kadar birlikte belirliyoruz. Önümüzdeki yıl 30 öğrenciye burs vereceğiz. Ayrıca Muradiye’de açtığımız aş ocağı ile 1000 kişiye gıda yardımı sağlayacağız.

Yurdun sahip olduğu özellikler neler?

Öğrenciler, bir, iki ve üç kişilik odalarda kalıyorlar. Yurdun her noktasında hızlı kablosuz internet var. Yedin gün 24 saat sıcak su sağladığımız yurtta çamaşır ve ütü odalarında öğrenciler kıyafet temizliklerini gerçekleştirebiliyor. Ayrıca her odada mini buzdolabı bulunuyor.

Yurdumuz 2800 metrekare kapalı kullanım alanı ve 1000 metrekare bahçe alanı ile 99 yatak kapasiteli. Gelişmiş kameralı sistem ile öğrencilerimizin güvenliğini sağlıyoruz. Kütüphane ve etüt odasında öğrenciler rahatlıkla ders çalışabiliyor. Öğrenciler için spor salonumuz da var. Merinos Parkı’ndan yürüyerek 15 dakika mesafede olan yurdumuzun önünden beş farklı otobüs geçiyor.

Yurdumuzun çeşitli yerlerinden kentimize okumak için gelen kızlarımıza aile şefkati göstermeye çalışıyoruz. Kızılay olarak onlara güvenli barınma imkanı sunmaktan onur duyuyoruz.

“SERTİFİKALI BAKIM UZMANI YETİŞTİRİYORUZ”

Başka ne projeleriniz var?

İlkyardım konusunda pek çok projemiz var. Hasta ve yaşlı bakımı hakkında çalışmalarımız var. Sertifikalı bakım uzmanı yetiştiriyoruz. Hem kadınların istihdam edilmelerini sağlıyor hem de yaşlıların rencide olmadan ihtiyaçlarına ulaşmasını sağlıyoruz. Yaşlılık yatağa bağlamaz, yanlış bakım yatağa bağlar.

Bademli’de 30 dönüm yerimiz var. Orada yaşlılara yönelik sağlıklı yaşam rehabilitasyon merkezi yapıyoruz. Lüks bir huzurevi ve yaşlılar için bir kreş olacak. Nasıl çocuklar gündüz kreşe gidiyorlar, yaşlılar da buna benzer şekilde hizmet alacaklar. Kırk metrekarelik odalar olacak. Ayrıca Bölge Kan Merkezi, Afet Merkezi çalışmalarının yanı sıra Altıntaş’taki gençlik merkezimizi de yeniliyoruz.

Yorum Ekle

İlgili Haberler