Bursa'da işçiler ayaklandı

Bursa'da Oyak-Renault, Coşkunöz, Mako, Delphi gibi lokomotif fabrikalarında çalışan metal işçileri Türk Metal’in haklarını savunamadığını öne sürüp toplu şekilde istifa edeceklerini bildirerek protesto etti

Bursa'da işçiler ayaklandı
- A +

 

Otomotiv fabrikaları ile yan sanayi fabrikalarındaki sendika gerginliği büyüyor. Bazı fabrikalarda çalışan metal işçileri; Türk Metal’in haklarını savunamadığını öne sürüp istifa kararı aldı.

 Metal İşçileri Birliği adı altında örgütlenen işçiler eylem yaptı. Metal İşçileri Birliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Metal işçilerinin taleplerine kulaklarını tıkayan, kendisine verilen süreye rağmen adım atmayan, işçilerin taleplerini ve eylemlerini türlü yalan ve karalamalarla çarpıtmaya çalışan Türk Metal çetesi bugün istifa için toplanan işçilere saldırdı. Ancak şunu bir kaz daha vurgulayalım: Metal işçileri sizin çetevari yöntemlerinize boyun eğmeyecek. İşçilerin haklı taleplerini zorbalığınızla bastıramayacaksınız”

Öte yandan bir grup Türk Metal yöneticisi ise fabrikalarda karışıklık çıkarılmasına tepki göstererek, “Farklı kişilerin ortamı germesinden dolayı, fabrikalarda endişeli bekleyiş hakim. İşveren yeni işçi almıyor. Belirsizlik yeni işçilerin alınmasının önüne geçiyor” dediler.

Bugün Türk-Metal'den toplu olarak istifa etmek için bir araya gelen emekçiler, vardiyalardan çıkan işçilerle birlikte çığ gibi büyüdül

Vardiyalar arasında Türk-Metal'den toplu şekilde istifa edeceklerini bildiren metal emekçileri, Metal İşçileri Birliği adı altında örgütlenerek, kollektif bir şekilde hareket ediyorlar. 

Öte yandan gerginliğin tehlikeli boyuta ulaşmasından endişe ediliyor. 

Saldırının ayrıntılarını daha sonra paylaşacağız.

Ancak şunu bir kaz daha vurgulayalım: Metal işçileri sizin çetevari yöntemlerinize boyun eğmeyecek! İşçilerin haklı taleplerini zorbalığınızla bastıramayacaksınız! Saldırılarınızın hesabını vereceksiniz!"

Yorum Ekle

İlgili Haberler