Bursa'da hayvanlar dondurma ile serinliyor

Bursa hayvanat bahçesindeki ayılar aşırı sıcaktan bunalınca görevlilerin verdiği meyveli dondurma ile serinliyor. Develerin ise hortumlarla su tutularak öğle vaktinin bunaltıcı sıcağını atlatması sağlanıyor.

Bursa'da hayvanlar dondurma ile serinliyor
- A +

 

Türkiye’yi etkisi altına alan bunaltıcı sıcak hava hayvanları da zor durumda bırakıyor. Bursa’da da yaklaşık 35 dereceyi bulan bunaltıcı sıcak hava özellikle hayvanat bahçesinde bulunan hayvanları zorluyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesine ait Zoo Park'ın sakinleri, aşırı sıcaklara karşı meyve-sebzelerle serinletiliyor. Develer hortumla ıslatılırken, sıcak nedeniyle havuza giren ayılara karpuz, elma gibi meyvelerin yanı sıra, meyve dondurması veriliyor.

Hayvanat Bahçesi'nde sıcaktan bunalan ayılar, barınaklarında bulunan havuzdan neredeyse çıkmıyor. Sıcaktan dolayı günün büyük bölümünü havuzda geçiren ayılar kendilerine atılan meyve dondurması başta olmak üzere meyve ve sebzelerle serinletiliyor.

Hayvanat bahçesinin en çok ziyaret edilen hayvanları arasında yer alan ayılarla bakıcıları özel ilgileniyor. Ayılara, sıcaklığın en yüksek olduğu öğle saatlerinde bakıcılar tarafından buz kalıpları içinde meyve dondurma kokteyli veriliyor. Öğle sıcağı ili havuza gelen ayılar kendilerine atılan meyveli dondurmayı suyun içinde afiyetle yiyor.

Ayrıca hayvanat bahçesine bulunan başta deve, inek ve at gibi hayvanlar olmak üzere diğer hayvanlar ise hortumlarla su tutularak serinletiliyor. Bursa Zoo Park'ta bulunan koyun ve keçi gibi hayvanlar ise kırkılarak bunaltıcı yaz dönemini rahat geçirmesi sağlanıyor. Özellikle hortumla serinletilen develerin durumdan oldukça memnun oldukları gözleniyor.

HAYVANLAR DONDURMA İLE SERİNLİYOR

Bursa Hayvanat Bahçesi Halkla İlişkiler Sorumlusu Veteriner Hekim Dr. Hatice Karakuzulu, aşırı sıcak geçen yaz döneminde insanlar gibi hayvanlarında serinlemeye ihtiyacı doğduğunu belirterek, “Biz de hayvanların daha iyi serinlemesi için özellikle sevdikleri meyvelerden oluşan meyve kokteylleri ile birlikte onlara dondurma yapıyoruz. Havuzların içinde bedensel olarak serinlerken, bir yandan da dondurmalarını yiyerek hem keyifli zaman geçiriyor, hem de serinliyorlar.” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler