Bursa'da gerçeğini aratmayan tatbikat!

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'nün orman yangınlarının söndürülmesinde yönetim ve müdahale etkinliğini artırmayı hedeflediği tatbikat gerçeği aratmadı.

Bursa'da gerçeğini aratmayan tatbikat!
- A +

 

Tatbikattan öncesi eğitim salonunda teorik eğitimlerin verildiği seminere 3 bölge müdür yardımcısı, 14 şube müdürü, 5 işletme müdürü, 12 işletme şefi, çok sayıda teknik personel ve işçi katıldı. Teorik bilgileri alanda uygulamak üzere harekete geçen 4 ilk müdahale timi, 12 orman itfaiye ekibi (arazöz ekibi), dozer, su tankerleri gerçeği aratmadı. Yangın ihbarının alınmasından yangının kontrol altına alınmasına kadar tek tek aşamaları aşan görevliler, hortum sermeden su tankerinin kendini yangından koruması kadar bir çok konuyu başarı ile tamamladı. Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, "Yaz ayına girdiğimiz bugünlerde orman yangını yönünden tehlikeler çoğalıyor. Bundan dolayı ekiplerimize tatbikat düzenledik. 4 cephede büyük bir yangın çıkması halinde nasıl müdahale edeceğimizi, nasıl haberleşme yapacağımızı arkadaşlarımızla birlikte uygulamalı olarak değerlendirdik. Bundan gaye çalışanlarımızın, işçilerimizin orman yangını çıkması durumunda anında müdahale edebilmesini sağlamasıdır. Yangın bir felaket, çıktığı zaman panik oluşuyor. İyi bir planlama yapmazsanız sıkıntılarda beraberinde geliyor" dedi.

Coşkun, "Biz orman yangınlarına müdahaleyi 3E formülüyle formülleştiriyoruz. Bunlar 'emniyetli müdahale', 'erken müdahale', 'etkili müdahale'. Bundan dolayı yangınlarda çalışanlarımızın emniyetli bir şekilde, erken ve etkili müdahale etmesi için bu tatbikatı düzenledik. Orman yangınları, ormanları tehdit eden çok önemli konu, biz bunların önüne geçmek için öncelikle önleyici tedbirler alıyoruz. Örnek olarak, 100 okulda orman mühendislerimiz eğitim verdi, 50 okulda orman tiyatrosuyla çocuklara ormanların önemini yangınlarla mücadeleyi anlatıldı. Ayrıca bir yılda bin köy gezilerimiz kapsamında orman köylerimize giderek orman yangınları konusunda uyarıyoruz. Orman yangınlarının yüzde 97 insan eliyle çıkıyor, dolayısıyla insanlarımızın özellikle yaz aylarında orman yangınlarına karşı çok hassas olmalarını, piknik yapacaklarsa orman idaremizce belediyelere ve köylere tahsis edilen piknik yerlerine pikniklerini yapmalarını istiyoruz. Ayrıca herhangi bir duman veya yangın görürlerse ücretsiz telefonumuz olan yangın ihbar hattı ALO 177 aramalarını vatandaşlarımızdan istiyoruz" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler