Bursa'da direnişlerin ardından ne değişti?

Bursa'da 15 Mayıs'ta başlayan ve dalga dalga yayılan metal işçisinin eylemlerinde Bursa'da anlaşma sağlandı. İşçiler işbaşı yaptı peki fabrikalarda neler değişti?

Bursa'da direnişlerin ardından ne değişti?
- A +

 

Direnişlerin ardından fabrikalarda ne değişti. Önce TOFAŞ’a uğruyoruz. İşçilerden şu bilgileri alıyoruz. İlk gün fabrika yetkilileri tarafından ‘hoş geldiniz’ denilerek kapıda  karşılanmışlar. Buna çok şaşırdıklarını çünkü kendilerine bugüne kadar yetkililerin hiçbir değer vermediğini belirtiyorlar.

Bir grup arkadaşlarının insan kaynaklarına giderek, verilen sözlerin ve protokolün uygulanıp uygulanmayacağını sorduğu aktarıyorlar. İnsan Kaynaklarının bir yazı yayınlayarak direniş gecesi açıklanan maddelerin aynen uygulanacağını bildirdiği bilgisini paylaşıyorlar.

Tofaş işçileri “öncelikle bizlere söz verilen maddelerin takipçisiyiz, eğer bu dönemde bir madeyi bile uygulamazlarsa biz de gerekeni yapacağız” diyorlar.

TOFAŞ’ta sendikalı olmayıp sözleşmeden yararlanmak için dayanışma aidatı ödemek isteyenler dilekçe veriyor. Daha önceden dayanışma dilekçelerini insan kaynaklarına toplu olarak teslim ettiklerini söyleyen Tofaş işçileri, “Şimdi bize ‘böyle kabul edemeyiz, bireysel olarak getirin’ diyorlar. Amaçları tek giden işçiler üzerinde baskı kurmak. Ancak herkes çok kararlı bireysel de olasa başka biçimde olsa dilekçeler toplanıp verilmeye başlandı. Bir daha fabrikamızda Türk Metal’i istemiyoruz” diyorlar.

MAKO’DA DURUM SAKİN

Tofaş’ta imzalana protokolün aynen geçerli kabul edildiği, İtalyan sermayesinin önemli fabrikalarından MagnettMarelli’nin Mako’sunda da, aldığımız bilgilere göre, işçilere hiçbir baskı yok.

Şirket CEO’larının işçilere daha iyi ve yakın davrandığını belirten işçiler, yemek aralarında ve vardiya çıkışlarında bir araya gelip kritik yaptıklarını söylüyorlar. Direnişten elde edebilecekleri kazanımın daha fazla olması gerektiği üzerinde fikir birliği içinde olduklarını belirten Mako işçileri, birliklerini güçlendirmek için daha fazla çaba göstereceklerini vurguluyorlar.

COŞKUNÖZ GERGİN

Coşkunöz fabrikasından aldığımız bilgilere göre ise direnişin ardından iki işçi işten atılmış. İşçiler molalarda ve vardiya çıkışlarında, birbirinlerine olan güvensizlik çok artmış olsada, tartışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Coşkunöz işçileri kırılmalarındaki en büyük sebebin üretim birimlerinin (SUG) farklı yerde olması olduğunu düşünüyorlar.
Farklı üretim birimlerinin yarattığı iletişim kopukluğu yarattığına dikkat çekiyorlar.

“Birçok bölümde takım liderlerinin işçilerle daha yakın bir ilişki kurmaya çalıştığını belirten işçiler daha dikkatli ve kararlı olacaklarını ifade ediyorlar. Tüm üretim gruplarını kapsayan komitelerinin kurulamamış olmamasının zararını çektiklerini düşünen Coşkunöz işçileri,  KMF bölümünde bazı işçilerin kenara çekilerek ifadelerinin alındığı bilgisini veriyorlar.

OTOTRİM RENO’YA MÜTEŞEKKİR

Diğer fabrikaların ardından işbaşı yapılan Ototrim’de işçiler, “Renoda alınacak zammın aynısını alma” kosunuda yönetimle anlaştıkları için kazandıklarını düşünüyorlar.

EVRENSEL

Yorum Ekle

İlgili Haberler