Bursa'da çifte cinayet sanıklarına ceza yağdı

BURSA'nın İnegöl İlçesi'nde Sabri Öztürk'ü (46) öldürüp cesedini yaktıkları, olayı gören arkadaşları Ferhat Yavuz'u (23) da polise haber vermemesi için bir gün sonra öldürdükleri suçlamasıyla tutuklanan İlker Alkış (42), Ali Mete (36) ve Kadir Güzel'in (24) yargılanması sona erdi. Mahkeme heyeti, İlker Alkış’ı iki kez müebbet ve 30 yıl, Kadir Güney’i müebbet ve 56 yıl, Ali Mete'yi ise müebbet ve 43 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bursa'da çifte cinayet sanıklarına ceza yağdı
- A +

 

Geçen yıl Ocak ayında, İnegöl yakınlarındaki, Kütahya'nın Domaniç İlçesi ile ulaşımı sağlayan yol üzerindeki ormanlık alanda Sabri Öztürk'ün cesedi bulundu. Araştırmada, Öztürk'ün tüfekle ateş edilerek öldürüldükten sonra cesedinin yakıldığı anlaşıldı. Bir gün sonra ise yine tüfekle öldürülen Ferhat Yavuz'un cesedi Bilecik yolu üzerindeki ağaçlık alanda bulundu. Üzerinden kimlik çıkmayan cesetlerin kimlikleri, kayıp başvurusunda bulunan ailelerin teşhis etmesi sonucu belirlendi.

BİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR

Öldürülen kişilerin yaptıkları telefon görüşmelerini ve görgü tanıklarını dinleyen ekipler, cinayetlerle ilgili İlker Alkış, Ali Mete ve Kadir Güzel'i yakalayıp gözaltına aldı. Ali Mete ve Kadir Güzel, İlker Alkış'ı suçladı. İlker Alkış ise cinayetlerle ilgisinin olmadığını söyledi. Adliyeye sevk edilen 3 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Haklarında, İnegöl Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'kasten adam öldürmek' ve öldürülen Ferhat Yavuz'un annesi ve eşini 'tehdit etmek', 'yağmalamak' suçlarından dava açılan sanıkların yargılanmaları tamamlandı.

Duruşmada son sözleri sorulan sanıklardan İlker Alkış, "İşlenen cinayetle bir alakam yoktur, beraatimi talep ediyorum" dedi.

Sanık Kadir Güney ise "Yüce mahkemenin adaletine güveniyorum, beraaiımi talep ediyorum" dedi.

Sanık Ali Mete de suçlamaları kabul etmeyerek, "Bilmeyerek iştirakte bulundum, beraatimi istiyorum" dedi.

Son sözlerin ardından mahkeme heyeti kararını verdi. Sanık İlker Alkış, Sabri Öztürk cinayetinden müebbet, Ferhat Yavuz cinayetinden ağırlaştırılmış müebbet, Ferhat Yavuz’un annesi Kadriye Yavuz ve eşi Hazal’ı 'hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 16 yıl, yağmalama suçundan 14 yıl olma üzere toplam 30 yıl hapis, 16 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Sanık Kadir Güney’e, Sabri Öztürk cinayetine karıştığı için 11 yıl, Ferhat Yavuz cinayetine karıştığı için ağırlaştırılmış müebbet, iki cesedin kıyafetlerini çalma suçundan 11 yıl, Kadriye Yavuz ve Hazal Yavuz’u hürriyetinden yoksun kılma suçundan 16 yıl, yağmalama suçundan 18 yıl olmak üzere toplam 56 yıl hapis cezası verildi.

Sanık Ali Mete’ye Sabri Öztürk cinayetine karıştığı için 13 yıl, Ferhat Yavuz cinayeti için ağırlaştırılmış müebbet, Kadriye Yavuz ve Hazal Yavuz’u hürriyetinden yoksun kılma suçlarından 16 yıl, yağmalama dan 14 yıl olmak üzere toplam 43 yıl hapis cezası verildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler