Bursa'da bağımsız aday, seçimin iptalini istedi

7 Haziran'da yapılan genel seçimin sonuçlarının yankıları sürüyor. Oy pusulalarında isimlerinin çok küçük yazılması ve partilerin altına yerleştirilmeleri sebebiyle haksızlığa uğradıklarını söyleyen bağımsız vekil adayları haklarını arıyor. Bursa'dan bağımsız milletvekili adayı olan Siyasettin Özaydın, oy pusulularında adaletsizlik yapıldığı iddiasıyla seçimin iptal edilmesi talebiyle Bursa İl Seçim Kurulu'na müracaat etti. Özaydın, gelecek cevaba göre önce Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuraca

Bursa'da bağımsız aday, seçimin iptalini istedi
- A +

 

Bursa Adliyesi'ne gelerek itiraz dilekçesini teslim eden bağımsız vekil adayı Siyasettin Özaydın, seçmenlerinin ismini oy pusulasında bulamadıklarını, bazı seçmenlerin de 'partilere ayrı, bağımsızlara ayrı' algısı üzerine iki ayrı mühür işlemi yaptıklarını söyledi. Seçim sonuçlarından önce oy pusulalarının değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Özaydın, şunları kaydetti: "Seçmenlerim tarafından bana gelen şikayetler üzerine değerlendirme yaptık, oy pusulalarında maalesef partilerle bağımsız adayların ayrı bölüm gibi düzenlenmiş olması dikkat çekti. Seçmenler kesinlikle bağımsız aday olarak kendi isimlerimizi bulmakta zorlandık. Kendi ismimi zorlukla buldum. Kendi ismimi dahi bulmakta zorlandığım bir seçimin gerçekten de hakkaniyetle yapıldığına inanmıyorum. Bursa İl Seçim Kurulu'na gerekli itirazımızı yaptık. Gelecek cevaba göre, gerekirse YSK'ya da seçim pusulasının yeniden hakkaniyetle düzenlenerek seçimin yeniden yapılması konusunda müracaatta bulunacağız. Bundan sonra yapılacak seçimlerde bağımsız adayların partilerden kesinlikle ayrılmaması gerektiğini düşünüyoruz."

PARTİLİ ADAYLARDAN 2 BİN 500 LİRA BİZDEN 10 BİN 177 LİRA ALINDI

Genel seçimlerde siyasi partilerden aday olan kişilerden 2 bin 500 lira, bağımsız adaylardan ise 10 bin 177 lira ücret alındığına dikkat çeken Özaydın, "Partilerden seçilen vekiller 2 bin 500 lira gibi komik rakam ödemiştir, biz bağımsız milletvekili adayları 10 bin 177 lira gibi ciddi rakam ödedik. Oy pusulasında buna rağmen partilerden ayrıştıracak şekilde isim puntolarının ciddi farkla küçük yazıldığını, bağımsız vekil adaylarının isimlerinin ayrıştırılmayacak şekilde aynı renkte basıldığını, partilerin farlı renkte basıldığını gördük. Bu farklar göz önüne alındığı zaman seçimin kesinikle iptali, oy pusulasının yeniden düzenlenmesi gerekir. Seçmenlerim hem partiye hem de bizim ismimizin üzerine evet mührü basmış. Partilerle bağımsız adaylara iki defa ayrı ayrı oy kullanılacağı algısı oluşturuldu. Müdahil olacağız, seçim pusulalarında yapılan bu haksızlığın bir daha yapılmaması için mücadele edeceğiz. Müracaatımıza verilecek cevap olumsuz olursa YSK'ya gideceğiz. Oradan da netice alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yolunu araştıracağız." diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler