Bursa'da ambalajlı su firmalarına sıkı denetim

Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğünün ambalajlı sularla ilgili denetimlerinin titizlikle sürdüğü bildirildi.

Bursa'da ambalajlı su firmalarına sıkı denetim
- A +

 

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, yazılı açıklamasında, il genelinde 6 doğal mineralli su, 19 doğal kaynak suyu, bir adet içme suyu üretimi yapan olmak üzere 26 işletme bulunduğunu belirtti.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ruhsat verilen kaynak ve mineralli su firmalarına yılda yaklaşık 200 denetim uygulandığı bilgisini veren Akan, şunları kaydetti:

"Denetimlerde saptanan eksiklikler, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliklerde belirtilen süre zarfında tamamlanmakta, aksi takdirde yasal işlemler yapılarak firmaların yüksek kalite standartlarında çalışması sağlanmaktadır. Su firmalarının, mevcut kaynaklarına ilave etmek istediği her yeni su kaynağı için Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre Sağlığı Şubesi tarafından inceleme heyeti oluşturulmuştur. Heyet yetkilileri firmalarda incelemeler yaparak numuneler almakta ve uygun görülenlerin imlasına izin vermektedir. Bursa'da doğal kaynak suları ve mineralli sularla ilgili yılda ortalama bin 600 numune alınmaktadır. Şehrimiz, ülkemizdeki fazla sayıda su firmasının olduğu illerin başında geliyor ve bu sebeple müdürlüğümüz tarafından yapılan denetim sayıları diğer birçok ile nazaran daha fazla sayıda gerçekleşiyor. Denetimlerimizi titizlikle sürdürüyoruz."

Bursa'da faaliyet gösteren su firmalarının sayısının her geçen arttığına dikkati çeken Akan, "Uludağ'da bulunan su kaynaklarının kaliteli suyundan faydalanmak isteyen girişimciler tarafından ilimizde mevcut tesislere ilave olarak her geçen yıl yeni su firmaları açılmaktadır. Bizler bu firmaların açtıkları tesisleri denetleyerek vatandaşlarımıza yüksek kalitede su sağlanması için çalışmalarımızı yürütüyoruz" ifadesini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler