Bursa'da Altın Karagöz heyecanı

‘29. Uluslararası Bursa Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’ heyecanına geri sayım başladı. Yarışma, bu yıl 24 ülkeye ev sahipliği yapacak.

Bursa'da Altın Karagöz heyecanı
- A +

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) koordinasyonunda, ‘54. Uluslararası Bursa Festivali’ kapsamında gerçekleştirilen ‘29. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması 7-12 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek. 28 yıllık geçmişi ile uluslararası organizasyonlar arasında önemli bir yere sahip olan ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, bu yıl 24 ülkeden yüzlerce dansçıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bursa’ya farklı ulusal kültürleri ve danslarını tanıma olanağı sunmak, bu değerleri Bursa’nın geleneksel kültür potası içinde kaynaştırarak Türkiye’yi ve Bursa’yı dünyanın folklorik merkezlerinden biri olarak lanse etmek amacıyla düzenlenen organizasyon aynı zamanda geleneksel kültürel değerlerin unutulmasını önlemeye de yardımcı oluyor. Farklı ulusları ve ulusal kavramları tatlı bir rekabet havası içinde kaynaştırarak dünya insanlarının kardeşliğini evrensel barış ülküsü çerçevesinde ortaya koyan yarışma, dünya barışına da ciddi katkı sağlıyor.

Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması geride bıraktığı süreçte birçok dünya ülkesinden 350 Halk Dansları Topluluğu ile yaklaşık 16.000 kişiyi örnek bir ev sahipliği ile ağırlayarak Bursa’yı dünya halk dansları festivalleri arasındaki ayrıcalıklı bir yere taşımıştır. UNESCO’ya bağlı IOF ve CIOFF tarafından benimsenerek uluslararası takvimlere alınan yarışma ‘Dünya Halk Kültürleri Platformu’nda da saygın bir yere sahiptir.
‘29. Uluslararası Bursa Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’na bu yıl, Almanya, Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna Hersek, Brezilya, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Rus Fed. Dağıstan Cumhuriyeti, Endonezya, Estonya, Gürcistan, Hırvatistan, İspanya, Karadağ, Kırgızistan, Kosta Rika, Kosova, K.K.T.C., Macaristan, Makedonya, Slovenya, Sırbistan ve Yunanistan’dan ekipler katılacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler