Bursa'da 500 civarında kişi işsiz kaldı

Özelleştirme İdaresi tarafından 17 Aralık 2014'te yapılan ihale sonucunda 521 milyon dolar bedelle özelleşen ve 22 Haziran günü Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.'ye (Çelikler Holding) devredilen Orhaneli ve Tunçbilek Termik Santrali ile Bursa Linyit İşletmeleri'nde (BLİ) taşeron firmalar bünyesinde çalışan 500 civarında kişi işsiz kaldı. Çelikler Holding, taşeron işçilerinin iş akitlerinin feshedilmesinin sözleşmeden kaynaklandığını ihtiyaç halinde işçileri yeniden işe alabileceklerini duyurdu.

Bursa'da 500 civarında kişi işsiz kaldı
- A +

 

Kamu kurumlarının özelleştirilmesi sonrasında yaşanılan işten çıkarmalar sürüyor. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın geçen sene sonunda gerçekleştirdiği ihaleyi 521 milyon dolara kazanan Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ, Orhaneli Termik Santrali, Tunçbilek Termik Santrali ve Bursa Linyit İşletmeleri'ni 22 Haziran'da resmen devraldı. Üç işletmede taşeron firmalar bünyesinde çalışan 500 civarında kişinin iş akitleri devir protokolünün imzalanmasıyla feshedildi. Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. tarafından tazminatlarını ödenerek iş akitlerini feshettiği işçilerin yeniden mesai yapması için Maden İşçileri Sendikası Bursa ve Havalisi Şubesi ile Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Kütahya Şubesi’nin girişimlerinin sürdüğü öğrenildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Çelikler Holding Hukuk Müşaviri Avukat Başak Şahin Çetin, "Taşeron sözleşmelerinin özelleştirme ve devir işlemleriyle fesholması sonucunda işçilerin de iş sözleşmeleri buna bağlı olarak sona eriyor. Özelleştirmenin gerçekleşmesiyle taşeron sözleşmeler de kendiliğinden fesholunuyor. İşçinin de bağlı bulunduğu taşeron firmaların sözleşmesi devir işlemleriyle sonuçlanıyor. İşletmesinin devir olmasından sonra ihtiyacın ortaya çıkması halinde istimdah açığı yine civarda yaşayan ve geçimini bu işletmelerden sağlayan kimselerden sağlanacaktır." açıklamasında bulundu.

Orhaneli Termik Santrali ile Bursa Linyit İşletmeleri'nin, taşeron firmalarda çalışırken iş akitleri feshedilen işçilerin yeniden mesai yapmaları için görüşmelerde bulunduğu bazı kişilerin yeniden işbaşı yaptığı öğrenildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler