Bursa'da 1133 kişi Osmanlıca öğrendi

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği 2015 yılı "Osmanlıca Türkçesi Kursları " sertifika töreni Merinos AKKM Orhangazi salonunda başladı.

Bursa'da 1133 kişi Osmanlıca öğrendi
- A +

 

Vali Karaloğlu: "Bu gün Türkiye Cumhuriyeti Latin Alfabesi kullanıyor, kullanmaya devam edecek. Ama kültürümüzün, medeniyetimizin, sanatımızın, edebiyatımızın, köklerimizin dili ve alfabesi olan Osmanlıca Türkçesini öğrenmenin hiç kimseye zararı yok, çok büyük faydaları var. Bu sayede yeni neslimizin kökleriyle bağlarını kuruyoruz" dedi.

175'i Öğretmen olmak üzere 1133 Kursiyer, sertifikalarını Vali Karaloğlu'nun elinden aldı.

Dilini kaybeden milletler yok olmaya mahkum olurlar anlayışı ile yola çıkan Hayrat Vakfı Ülke genelinde 233 bin kişiye, Osmanlıca okumayı ve yazmayı öğretti.

2015 yılı Osmanlı Türkçesi Sertifika Töreninde de olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Bursa Valisi Münir Karaloğlu: " Dil bir Milleti Millet yapan en önemli unsurlardan bir tanesi. Az önce Muhammet Bey giriş konuşmasında Konfiçyus'un o meşhur "Dili yok ederseniz, nihayetinde Devletinizi yok edersiniz." sözünü hatırlattı. Bu gün hala Allah'a hamd olsun Devletimiz ayaktaysa Dil ile ilgili gönüllülerin varlığı sayesindedir onun için hepinize teşekkür ediyorum. Evet dil bir milletin kültürünün, sanatının, edebiyatının ve medeniyetinin taşıyıcısıdır. Onun için çok önemlidir, onun için herkes dile saldırır.Bir milleti, bir kültürü ,bir medeniyeti yozlaştırmak isteyenler ,yok etmek isteyenler önce dilden işe başlarlar. Onun için dili, arı, duru, tertemiz muhafaza etmek, koruyabilmek her birimizin ayrı ayrı görevidir. Onun için Hayrat Vakfı inatla, ısrarla, samimiyetle ve ihlasla senelerdir bu işin arkasını bırakmadan çalıştı gayret etti. Başladığı yıllarda bu işi gizli gizli yapıyordu, bizde lise öğrencisiyken gidiyor yazmaya çalışıyorduk ama, aman girerken görmesinler, aman çıkarken görmesinler diyorduk. Bu gün şükürler olsun Hayrat Vakfı Milli Eğitim Bakanlığımızla, Gençlik ve Spor Bakanlığımızla resmi protokol yaparak okullarımızı da kullanarak, kendi gönüllü öğretmenleri eliyle Osmanlıca Türkçesi Kursları veriyor. Nihayetinde bu akşam olduğu gibi sertifika törenleri yapabiliyor.

Değerli dostlar bunun da değerini bilmek gerekir diye düşünüyorum. Bu kurslara tabi katılan arkadaşlarımız var ama her şeyden önce gönüllü olarak bu kurslarda görev alan öğretici öğretmen arkadaşlarımız var. Ben öncelikle öğretmenlerimizi kutluyorum. Sonra Osmanlı Türkçesine gönül veren kursiyerlerimizi kutluyorum.

Bundan herkesin mutlu olması lazım. Kimsenin bundan endişe duymaması lazım. Bu gün Türkiye Cumhuriyeti Latin Alfabesi kullanıyor, kullanmaya devam edecek, ama kültürümüzün medeniyetimizin sanatımızın edebiyatımızın köklerimizin dili ve alfabesi olan Osmanlıca Türkçesini öğrenmenin hiç kimseye zararı yok, çok büyük faydaları var. Yeni neslimizin gençliğimizin kökleriyle bağlarını kuruyoruz bu sayede.

Okuduğu Üniversitenin girişindeki kitabeyi okuyamayan, su içtiği çeşmenin üzerindeki kitabeyi, şiiri, dörtlüğü okuyamayan, dedesinin mezar taşını okuyamayan bir nesil yetişti maalesef. Şimdi bu gayretlerle inşaallah neslimizi, gençliğimizi tekrar medeniyetimizin kökleri ile irtibatlandırmak için bu Osmanlıca Türkçesi Kursları önemli. Bu önemden dolayı tekrar Hayrat Vakfı'nı, Osmanlı Kültür ve Eğitim Derneği'ni emeği geçen herkesi İlin Valisi olarak kutluyorum. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu akşam sertifikalarını alan arkadaşlarımızı ayrıca kutluyor hepinize sevgi saygı sunuyorum" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler