Bursa Zoo Park’ta buz gibi karpuz keyfi (ÖZEL HABER)

Kavurucu sıcaklardan bunalan Bursa Zoo Park sakinleri, buzlu meyve ve hortumla su sıkılarak serinledi.

Bursa Zoo Park’ta buz gibi karpuz keyfi (ÖZEL HABER)
- A +

 

BURSA.COM

Bayramda ziyaretçilerini bekleyen Bursa Zoo Park'ın daimi sakinleri, kavurucu sıcaklardan bunalınca buzlu meyve ikram edildi. Karpuz başta olmak üzere buzlu meyveleri keyifle yiyerek serinlemeye çalışan hayvanat bahçesi sakinleri, bakıcıları tarafından hortumla serinletildi. Maymun ve ayılar, karpuza akın ederken, havuzun içinde de meyvelerin tadını çıkardılar.

Afrika savana bölümündeki zebra ve zürafalar ise kavurucu sıcağa aldırış etmeyip ot yedi. Deve kuşları ise genelde ağaç gölgelerinde turlayarak bayramı geçirdi. Sıcağa alışkın olan develer ise, bakıcılarının tuttuğu hortumun altında serinleyebilmek için birbirleriyle yarıştı.

Hayvanat bahçesi yetkilileri, hayvanların sıcak hava sebebiyle bulandığını belirterek, "Mevsimlere göre onlara enerji ihtiyaçları hesaplanarak, gerekli rasyonları düzenleniyor. Yaz aylarında daha çok su oranı yüksek, enerji oranı düşük olan besin grupları tercih ediliyor. Çok sıcaklarda birçok hayvanımız gölge yerleri tercih ediyor. Kimisi fıskiyelerden yararlanıyor. Ayılarımız şanslı havuzları var, giriyor. Onlara verilen meyvelerimizi ek olarak zaman zaman buz içersine koyuyoruz. Bunun yanı sıra deve ve at gibi hayvanlarda hortumla görevliler tarafından su sıkılarak serinletiliyor. Yine ayılar ve maymunlar için özel buzlu meyve kokteylleri veriyoruz. Burada özel olarak hazırlanan yazlık barınaklarda hayvanlar gerek gölgede, gerekse de kendileri için yapılan havuzlarda serinliyor" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler