Bursa Ulucami’de 'mukabele' ziyafeti

Ulu şehrin "Ulu" caminde Ramazan hareketliliği yaşanıyor. Kur'an-ı Kerim aşıkları Ramazan ayında Bursa Ulucami’de buluşuyor

Bursa Ulucami’de 'mukabele' ziyafeti
- A +

 

Bursa'nın çeşitli kur'an kurslarından Ulucami’ye gelen hafızlar, mübarek ay boyunca farklı zaman dilimlerinde mukabele için vatandaşlarla bir araya geliyor.
Bir köşeye çekilerek kendi halinde ibadet etmek için de çok uygun bir ortama sahip olan caminin her köşesinde Kur'an-ı Kerim okunup namaz kılınıyor. Kur'an-ı Kerim’i mushaflardan takip ederek 'mukabele' yapanların yanı sıra bazı vatandaşlar da güzel sesli hafızların okudukları mukabeleyi huşu içerisinde dinliyor.
Her ziyaretçinin manevi havasından istifade ederek ayrıldığı Bursa Ulucami yaşayan bir müze niteliği taşıyor. Hem vatandaşların ibadetlerini yaptıkları, mukabelelerini takip ettikleri bir mekan, hem de yerli ve yabancı çok sayıda misafirin içindeki nadide eserleri görmek için gezdikleri bir yer. Müze niteliğindeki eşsiz caminin 2 metre kalınlıktaki kolonları ve sağlamlığının sırrı çözülemeyen duvarları üzerine işlenen Arapça hat yazılar ziyaretçileri büyülerken, tarihi mekan içerisinde yer alan 3 yüz yıllık kurmalı saatler bugün de çalışarak zamana meydan okuyor. Halifeliği Osmanoğullarına getiren Sultan Yavuz Sultan Selim tarafından Bursa Ulu Cami'ye hediye edilen 500 yıllık Kâbe kapısı örtüsü de görenleri büyülüyor.
Ayrıca Bursa'da Ramazan ayını boyunca hatimle teravih namazı kılınan camiler şunlar:
"Gürsu Mahmutoğlu Camii, Gemlik Emetullah Hatun Camii, Mustafa Kemal Paşa Atatük Mahallesi Camii, İnegöl Burhaniye, Suyolu, Yıldırım Camii, İznik Hacı Hamza Camii, Karacabey Runguş Paşa Camii, Keles Sofular Camii, Mudanya Hasanbey Camii, Nilüfer İlahiyat fakültesi Tatbikat Camii ve Ticaret Merkezi Camii, Osmangazi Demirtaş Organize Sanayi Camii, Nakkaş Ali Paşa Mescidi ve Orhan Camii, Yenişehir Hacı Hasan Camii, Yıldırım İmam hatip Okulu Tatbikat Camii, Zeyniler Camii, Çınarönü mahallesi Hacerülesved Camii ve Feyzullah Paşa Mescidi."

Yorum Ekle

İlgili Haberler