Bursa, ulaşım hamleleriyle Türkiye’nin de önünü açıyor

Bursa.com’da yayınlanan Bursa’nın Öncüleri programına konuk olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın, ulaşım konusunda attığı adımların Türkiye’nin önünü açtığını, şehir içi teleferik projesiyle şehir içi trafik sorununa çözüm bulacaklarını ifade etti.

Bursa, ulaşım hamleleriyle Türkiye’nin de önünü açıyor
- A +

 

Berk DEMİRPOLAT/BURSA.COM

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa.com’da yayınlanan Bursa’nın Öncüleri programına konuk oldu. ‘Yerel yönetim’ deyince, tüm konular ve tüm sorunlar, Büyükşehir belediyemiz başta olmak üzere tüm belediyelerimizi ilgilendiriyor. Kentlerimizin de en önemli problemi, ulaşım problemi. Ulaşım konusunda önemli adımların atılması, bizim açımızdan her anlamda önemli diyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Tüm konularda olduğu gibi ulaşım konusunda da önemli bir vizyon ortaya koymuş oluyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, ulaşımda diğer belediyelerin, kurumların kullanmadığı tüm argümanları kullanıyoruz. Yani belediyecilikte yeni bir anlayışla, gerek kent ekonomisinin gelişmesi gerekse kent içi ulaşım sıkıntılarının çözümü konusunda, her alanda çalışma yapıyoruz. Yani Büyükşehir Belediyesi olarak karada, denizde ve havada ulaşım konularında gerekli adımlar atılıyor. Bu kapsamda en başta, Bursa’nın erişilebilirliği çok önemli. Diğer illerden hatta ülkelerden erişilebilirliği konusunda da büyük bir hamle içindeyiz” dedi.

‘55 KM ÜCRETSİZ TAŞIYORUZ’

Yenişehir Havaalanı’nın canlanması için gerekli çalışmaların başlatıldığını belirten Recep Altepe, “Bursa’dan Yenişehir Havaalanı’na ücretsiz yolcu taşıyoruz, yolcular gidişte de dönüşte de bu otobüslerden ücretsiz faydalanabiliyor. Tabi bu 55 km mesafeye ücretsiz olarak yolcu taşınması, örnek bir proje oldu” diye konuştu.

Bursa sağlık turizmi, termal turizm, tarih turizmi, spor ve kültür turizmi gibi her alanda ilgi gören bir kent, şeklinde konuşan Altepe, bunların olabilmesi için, ulaşıma ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etti ve şunları ekledi, “Dünya kenti olmak, dünya ticaret ve turizm şehri olabilmek için ulaşımın kolaylaştırılması gerekiyor. Bir yandan bu çalışmalar sürerken bir yandan da şehir içi ulaşımın iyileştirilmesi, Bursa ve İstanbul arasında kara, hava ve deniz ulaşım seferlerinin yapılması ve Bursa’dan kalktığınızda yaklaşık 20 dakika sonra İstanbul’un çarşısında olabilmek gerçekten büyük bir imkan. Yeni hedefimiz, yakın zamanda Burulaş ile Ankara Etimesgut Havaalanı’na uçuş gerçekleştirmek, ardından İzmir için de gerekli adımları atacağız”

BURSA, TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇIYOR

Büyükşehir Belediyesinin yaptığı bu hamleler, Türkiye’nin de önünü açıyor diyen Başkan Altepe, Özellikle havacılık sektörünün her alanında atılması gereken adımlar olduğunun altını çizdi.

Deniz ulaşımında da ciddi atılımlar yaptıklarını aktaran Altepe, “İDO’nun çıkardığı sıkıntılardan sonra BUDO’yu kurduk ve seferleri başlattık. Görüyoruz ki Bursa halkı da İstanbullular da BUDO’yu tercih ediyor. Şu an yıllık taşıdığımız yolcu 2 buçuk milyonu geçti, bu büyük bir rakam ve her geçen gün de artıyor. Bir yandan uçaklarımız, helikopterlerimiz ve gemilerimiz çalışıyor, bir yandan da Bursa’mızın simgesi teleferiğimiz çalışıyor. Eskiden Bursa, Sarıalan arası seferleri vardı, şimdi mesafe iki katına çıktı ve teleferik otellere kadar gidiyor. Yakın zamanda da teleferik, Gökdere’ye kadar inecek. Şu an 9 km hat mesafesiyle dünyanın en uzun teleferik hatlarından birine sahibiz. Bu da Bursa’ya ayrı bir değer kattı, manzaralı, zevkli, rahat ve güvenli bir yolculukla birlikte artık 25 dakikadan daha kısa sürede Uludağ’a, kayak alanlarına varabiliyorsunuz. Tüm istasyonlara, gelenlerin vakit geçirebileceği mekanlar, oturabilecekleri kafe ve restoranlar yapıyoruz. Her geçen gün daha da gelişiyor” dedi.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIMA TELEFERİK ÇÖZÜMÜ

Bursa’nın şehir içi ulaşımına, teleferikle çözüm sağlayacaklarını aktaran Başkan Recep Altepe, “Teleferikle ilgili, Osmangazi bölgesi için bir çözümümüz daha var. Özellikle Maksem, Kuştepe, Mollafenari, İvazpaşa, Alacahırka, Demirkapı ve Pınarbaşı bölgesini şehir merkezine ulaştıracak olan bir teleferik projemiz söz konusu. Proje şu an onay bekliyor. Proje kapsamında yapacağımız teleferiğin ilk istasyonu Kültürpark olacak. Kültürpark’tan Sur-içi dediğimiz Pınarbaşı Fetih Kapısı önüne, sonra Kuştepe ve buradan da iki ayrı hatla Maksem, Mollafenari ve Alacahırka, Demirkapı bölgelerine olmak üzere ikiye ayrılacak ve halkımız bu bölgelere şehir içi teleferik ile ulaşabilecek. Buradan da Bursamıza kazandırdığımız yeni spor ve rekreasyon merkezimiz Yiğit Ali Yaylası’na ulaşabilecekler. Vatandaşlarımız tüm bu bölgelerimize belediye otobüsü fiyatına kartlarıyla binip ulaşabilecek ve aktarmayla birlikte istedikleri yere istedikleri araçla gidebilecekler, bu da Bursa için güzel bir metot olacak” açıklamalarında bulundu.

 

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ