Bursa Teknik Üniversitesi'ne yurt sözü

Başbakan Eski Yardımcısı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Eski Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, AK Parti Bursa İl Başkan Vekili Mustafa Sayılgan ve beraberindeki heyet Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’i ziyaret etti.

Bursa Teknik Üniversitesi'ne yurt sözü
- A +

 

Bakan Çavuşoğlu, Bakan Arslan, Milletvekili Esgin ve Milletvekili Ayrım ilk olarak öğle yemeğinde Rektör Karademir ve öğrencilerle bir araya geldi. Gençlerle bir arada olmaktan memnuniyet duyduklarını dile getiren Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Arslan öğrencilerden gelen talepleri dinlediler. BTÜ’lü öğrenciler bölümleri ve geliştirdikleri projeler ve çalışmalar hakkında bilgi verirken üniversite kampüs alanı ve yakın çevresinde öğrenci yurtları açılması için istekte bulundular. Her iki bakan da yurt konusunun takipçisi olacaklarını ve ilgili mevkidaşları ile gerekli görüşmeleri yapacaklarını belirttiler. Rektör Prof. Dr. Arif Karademir 27 Şubat’ta BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesinde gerçekleştirecekleri “Üniversite Yurt Çalıştayı” programı ile yurt konusunu tüm paydaşlarla birlikte ele alacaklarını dile getirdi. 

Rektörlük makamında devam eden ziyarette Rektör Karademir bakanlara ve milletvekillerine BTÜ’nün gelişim süreci hakkında bilgi verdi. Rektör Karademir, tamamen yeni kurulmuş ve henüz onuncu yılını kutlayan genç bir üniversite olarak güçlü akademik kadroları, özgün eğitim modelleri ve uygulama/proje yoğun müfredatları ile birçok alanda öne çıkmayı başardıklarını belirterek; “Amerika ve Avrupa’nın önde gelen üniversiteleri 20 bin öğrenci sayısını geçmiyor. Biz de BTÜ olarak gelişim sürecimizi tamamladığımızda en az 5 bini lisansüstü olmak üzere toplamda 15 bin öğrenci bandını aşmayan bir üniversite olma hedefi ile ilerliyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesi’nin bir göstergesi olan TEKNOFEST’in akademik paydaşları arasındayız. Geliştirdiğimiz YÖK onaylı Sektörel Eğitim Programı (SEP) ile lisans öğrencilerimizi henüz okurken bir dönem boyunca sanayi ile buluşturuyor ve böylece iş tecrübesi edinmelerini sağlıyoruz. TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında 42 firmamız ile işbirliği protokolü imzalayarak, sanayiye verdiğimiz desteği somutlaştırdık. Şehrimizden alacağımız destekle yerleşke yapılanmamızı tamamladığımızda Bursamıza ve Ülkemize katkımızın da artacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Bakanlar, milletvekilleri ve ziyaret heyetindeki konuklar BTÜ çalışmaları konusunda memnuniyetlerini ifade ederek, her konuda gerekli desteği vereceklerini dile getirdiler. Gelişim sürecinde olan genç üniversite ve şehir için, özellikle şehrin doğu yakasına hızla öğrenci yurtları ve sosyal alanların kazandırılmasının önemi vurgulanırken Bakanlar, her konuda olduğu gibi bilhassa öğrenci yurtları konusunda gerekli desteği vereceklerini beyan ettiler.

Yorum Ekle

İlgili Haberler