Bursa tarihe sahip çıktı

Saraybosna'da 130 yıl önce Avusturya Macaristan İmparatorluğu döneminde yıkılan tarihi Bakırbaba Camii'ni hemen yanında bulunan ve üzerinde park bulunan Müslüman mezarlığını gün yüzüne çıkardı.

Bursa tarihe sahip çıktı
- A +

 

Saraybosna'da 130 yıl önce Avusturya Macaristan İmparatorluğu döneminde yıkılan tarihi Bakırbaba Camii'ni Durmazlar firmasının katkılarıyla 4 yıl önce yeniden ibadete açan Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdi de caminin hemen yanında bulunan ve üzerinde park bulunan Müslüman mezarlığını gün yüzüne çıkardı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yüzyıllarca aynı kaderi paylaşan Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin aynı sıcaklıkla devam edeceğini belirterek, bölge halkının barış ve huzur içinde yaşaması için gerekli her türlü desteği vereceklerini vurguladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Saraybosna Müslümanları açısından büyük önem taşıyan bir manevi odak noktasını daha gün yüzüne çıkardı. Avusturya Macaristan İmparatorluğu döneminde yıkılan tarihi Bakırbaba Camii'ni tam 130 yıl sonra Durmazlar firmasının sponsorluğunda yeniden ibadete açan Büyükşehir Belediyesi, yine aynı firmanın desteğiyle caminin hemen yanında bulunan Müslüman mezarlığını gün yüzüne çıkardı. Saraybosna'nın kalbinde at meydanı olarak anılan bölgede bulunan tarihi mezarlığın açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Starigrad Belediye Başkanı İbrahim Hacıbayriç ve bölge halkı katıldı. Kuran okunmasıyla başlatan törende konuşan Starigrad Belediye Başkanı İbrahim Hacıbayriç, cami restorasyonu, mezarlık düzenleme ve her türlü sosyal ve kültürel destekleri nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkür etti.

Her zaman birlikte olacağız

Saraybosna'daki Müslümanlar açısından büyük önem taşıyan bir hizmeti gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise ecdada karşı güzel bir vefa borcunu daha yerine getirdiklerini ifade etti. Türkiye ve Bursa olarak her zaman için iyi ve kötü günde Bosna Hersek'in yanında olduklarını hatırlatan Başkan Altepe, "Sağlığında tanımaktan büyük mutluluk duyduğum Hafız Hacı Muliç ve arkadaşlarının hedefiydi bu mezarlığı gün yüzüne çıkarmak. Allah rahmet eylesin. O'nun hedefini gerçekleştirmek bizlere nasip oldu. Allah hiçbir zaman ağzımızın tadını bozmasın. Bizim dostluğumuzun kökleri yüzyıllara dayanıyor. Yüzyıllardır aynı kaderi paylaştık. Beraber ağladık, beraber güldük. Şimdiden sonra da her zaman birlikte olacağız. Bizim tek hedefimiz var. O'da sizin huzurlu ve mutlu olmanız, kendi ayaklarınızın üzerinde dimdik ayakta durabilmeniz. Bunun için biz elimizden geleni yapacağız. Özellikle ortak değerlerimize sahip çıkacağız. Ecdadının değerlerine sahip olmayan milletler en ufak rüzgarda savrulmaya mahkumdur. Bunun kötü örneklerini 25 yıl önce gördük. Allah bir daha savaş günlerini yaşatmasın. Mezarlık başta olmak üzere bölgeye yaptığımız hizmetlerde desteğini esirgemeyen Durmazlar ailesine, Osmangazi Belediye Başkanımıza ve Starigrad Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler