Bursa RENAULT'TAN 238 işçi çıkartılmadı!

Türk Metal Sendikası Emek Şubesi Başkanı Nizamettin Bilik, OYAK Renault’tan 238 işçinin işten atıldığına yönelik bilginin asılsız olduğunu söyledi.

Bursa RENAULT'TAN 238 işçi çıkartılmadı!
- A +

 

HABER: H. GÜL KOLAYLI

İddiaları şaşkınlıkla karşıladığını belirten TÜRK METAL SENDİKASI EMEK ŞUBE BAŞKANI Nizamettin Bilik şu bilgileri paylaştı:

“İddiaların kesinlikle aslı yok. Renault’tan işten çıkarılma gibi bir durum yok… Renault fabrikası geçen yıl da isteğe bağlı çıkışları açmıştı. Bu yıl bize de çok sayıda üyemizden tazminatlı çıkış talebi geldi. Fabrika ile görüştük ve isteğe bağlı çıkışlar için ihbar ve kıdem tazminatlarının yanı sıra iki maaş da isteğe bağlı çıkış teşviki aldık. Buna istinaden 167 işçi kendi isteği ile ayrılırken, 44 üyemiz de emeklilik nedeniyle yine kendi isteği ile ayrıldı. Renault fabrikası bu işçileri çağırıp da ‘Biz sizinle çalışmak istemiyoruz’ demedi…

Renault’un en büyük özelliği kriz dönemlerini işçi çıkartarak atlatma yoluna gitmemesidir. İki yıldır işçi fazlalığı vardı, yine de işçi çıkartarak çözüm aramadılar. 12 işçi de sağlık nedeniyle pek çok üretim biriminde çalışamaz raporu almıştı, fabrika onlarla da kıdem ve ihbar tazminatları verilerek yollarını ayırdı. Durum bundan ibarettir.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler