"Bursa önemli bir gıda, tarım ve hayvancılık kenti"

Bursa Ticaret Borsasının (BTB) işlem hacmi, yılın ilk yarısında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 36 artışla 887 milyon 370 bin liraya ulaştı.

"Bursa önemli bir gıda, tarım ve hayvancılık kenti"
- A +

 

BTB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, 6 aylık işlem hacmini değerlendirdiği yazılı açıklamasında, 2015'in 6 ayında 887 milyon 370 bin lira ile BTB'deki son 5 yılın en yüksek tescil işlem hacmine ulaşıldığını bildirdi. Matlı, böylece geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 36 artış kaydedildiğini aktardı.

Üyelerinin Bursa ekonomisine çok önemli katkı sağladığını vurgulayan Matlı, "Bazı ürünlerin ağırlıklı olarak BTB üzerinden alınıp satılması işlem hacmimizi artırmaktadır. Bu işlem hacmi, Bursa'nın önemli bir gıda tarım ve hayvancılık kenti olduğunun kanıtıdır" ifadesini kullandı.

Matlı, bekledikleri gibi 2015 yılının 2014'e göre daha iyi olduğuna değindi.

Hizmeti üyelerinin ayaklarına götürmek suretiyle yakaladıkları bu işlem hacmi artışını sürdüreceklerine işaret eden Matlı, "Yerinde tescil işlemi üyelerimizi de memnun etti. Zaten işlem hacmimizdeki artışta tescil işlemi için daha çok firmaya ulaşmamız etkili olmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

Matlı'nın verdiği bilgiye göre, yılın ilk yarısında BTB'de en çok işlem gören ürünler arasında 341,2 milyon lira ile zeytin ve zeytinyağı ilk sırada yer aldı. BTB'de 168,2 milyon liralık işlem hacmiyle canlı hayvan ve et ürünleri ikinci, 63,5 milyon lira ile ayçiçeği ve ayçiçeği yağı üçüncü, 45 milyon lira ile sebze ve meyve ürünleri dördüncü oldu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler