Bursa Kent Konseyi longoz ormanlarını gezdi

Bursa Kent Konseyi gönüllüleri, Karacabey ilçesinde bulunan, ekolojisi ve biyolojik çeşitliliğiyle önemli bir evrensel değer olan longoz ormanlarını gezdi.

Bursa Kent Konseyi longoz ormanlarını gezdi
- A +

 

Uludağ, krater gölleri, şelaleler, göller ve sahilleri ile Türkiye’nin muhteşem yerlerinden Bursa’nın sahip olduğu çok önemli bir diğer değeri olan Longoz Ormanı, BKK Gönüllüleri ağırladı. BKK Çevre Çalışma Grubu’nun organizasyonunda düzenlenen gezide gönüllüler, Karacabey’in saklı cenneti Longoz Ormanı’nın eşsiz güzelliğini yerinde inceledi. Karacabey Longozu’nun Türkiye genelinde öne çıkan longozlardan biri olduğunu vurgulayan BKK Çevre Çalışma Grubu Temsilcisi Ayhan Sarıbıyık, poyraz göllerin, sazlıkların ve subasar ormanları bulunduğunu söyledi. Karacabey Longozu’nun dişbudak, kızılağaç, söğüt gibi belli türdeki ağaçlar ile göl soğanı, su menekşesi, nilüfer gibi özel bir bitki örtüsünü bünyesinde barındırdığını ifade eden Sarıbıyık, “Longoz aynı zamanda karaleylek, bataklık kırlangıcı, akça cılıbıt, küçük balaban, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, küçük ak balıkçıl, gri balıkçıl, kuğu, yeşilbaş, çıkrıkçın, macar ördeği, elmabaş patka, ak kuyruklu kartal, sakarmeke, poyrazkuşu, sumru ve pek çok ağaçkakan türü ile göç esnasında küçük karabatak ve ak pelikan gibi kuşlara da ev sahipliği yapıyor” dedi.
BKK Başkanı Semih Pala, “Bursa, 17 ilçeli Büyükşehir Belediyesi oldu. Bursa harika doğasıyla cennet gibi bir kent. Bursa’yı tanımak ve tanıtmak için çalışıyoruz” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler