"Bursa çıtayı yükseltecek"

Bursa sanayisinde kümelenme yoluyla firmaların rekabet gücünü artırmayı hedefleyen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Uzay Havacılık Savunma (UHS) Kümelenmesi üyelerini Paris Air Show Fuarı ile buluşturdu.

"Bursa çıtayı yükseltecek"
- A +

 

BTSO bünyesinde faaliyet gösteren UHS Kümelenmesi üyeleri, uzay, havacılık ve savunma sektörlerinde yaşanan son gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Küme üyelerini ABD, Almanya ve Malezya başta olmak üzere çok sayıda fuar ile buluşturan BTSO, havacılık sektörünün kalbinin attığı Paris Air Show Fuarı’nda stant açtı. Geçmiş dönemlerde fuarlarda ziyaretçi olan UHS üyeleri, BTSO’nun açtığı stantta ziyaretçilere çalışmalarını ve hedeflerini anlattı. Türkiye’nin ve Bursa’nın uzay, havacılık ve savunma sektörlerinde çıtasını yükseltmeyi amaçlayan üyeler, standa gelen 2 binden fazla ziyaretçiye UHS Kümelenmesinde yer alan firmaların bilgilerini içeren Türkçe/İngilizce tanıtım kitapçığı sundu.

HAVACILIK SEKTÖRÜNE YAKIN MARKAJ

Fransa’nın başkenti Paris’te Le Bourget Fuar alanında düzenlenen organizasyona BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, UHS Kümelenmesi lideri Mustafa Hatipoğlu ile UHS üyesi firmalar katıldı. Fuar boyunca yabancı firmalar ile buluşan Bursa iş dünyası temsilcileri, fuar sayesinde hem kendilerini tanıtma imkânı yakaladı hem de havacılık sektöründeki gelişmeleri yakından takip etti.

Kümelenme üyeleri, BTSO standında Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Savunma Sanayi Müsteşarlığı daire başkanları, TAİ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ve TEİ Genel Müdürü Mahmut Akşit’i de ağırladı.

“BURSA ÇITAYI YÜKSELTECEK”

BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bursa, uzay havacılık ve savunma alanında çıtayı yükseltmeyi hedefliyor. UHS Kümesi üyelerinin de bu konuda güzel bir heyecanı var. İlk defa yurt dışında stant açan küme üyeleri, şehrimizi ve ülkemizi güzel bir şekilde temsil etti. Ülkemiz uzay, savunma ve havacılık alanında ciddi bir atılım içinde. Bursa’nın bu alanlarda önemli bir gücü var. Bu gücümüzü en iyi şekilde kullanarak, şehrimizi ve ülkemizin ekonomik kalkınmasına daha fazla katkıda bulunmalıyız” dedi.

 “FİRMALARIMIZ YENİ UFUKLAR KAZANIYOR”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, 2013 yılında BTSO öncülüğünde çalışmalarına başlayan UHS Kümesi’nin çalışmaları ile herkesin takdirini topladığını söyledi. Daha önce farklı ülkelerde düzenlenen fuarlara katılan küme üyelerinin ciddi bir ufuk kazandığını dile getiren Duran, “Fuarlar, firmalarımızın kendini anlatması ve farklı bakış açısı kazanması açısından önemli. Bursa’nın uzay, havacılık ve savunma sektörlerinden daha fazla pay alması için çalışan küme üyelerimizi tebrik ediyor, üyelerimizi başarılı çalışmalarından dolayı kutluyorum” diye konuştu.

 FRANSA’NIN SASAD’I İLE BULUŞTULAR

UHS Kümelenmesi Lideri Mustafa Hatipoğlu, fuar kapsamında Fransa’nın Savunma Sanayi Derneği olarak bilinen GIFAS’ın Avrupa, Rusya, Türkiye Bölge Müdürü Thomas Chatel ile görüşme gerçekleştirdiklerini ve kendisini Bursa’ya davet ettiklerini söyledi. Hatipoğlu, Ostim Savunma ve Havacılık (OSSA) Kümelenmesi Başkanı Mithat Yenice ile beraber sektör ve küme çalışmalarını masaya yatırdıklarını da kaydetti. Kümelenme üyeleriyle birlikte Paris’te faaliyet gösteren Envisa firması ile bir araya gelerek, Bursa ve Türkiye’nin havacılık sektöründeki potansiyelini anlattıklarını vurgulayan Hatipoğlu, ayrıca G1 Aviation firmasının imal ettiği 2 kişilik Versatil Ultra-Light STOL uçağını da inceleme fırsatı bulduklarını söyledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler