Bursa atıklardan enerji elde edecek

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir enerji kullanımı konusunda önemli adımlar atarken son olarak JICA işbirliğiyle atıklardan daha fazla enerji üretimi çalışmalarına hız veriyor.

Bursa atıklardan enerji elde edecek
- A +

 

Katı atık depolama sahasında metan gazından, içme suyu ana hattına kurulan tribünle sudan, güneş enerjisinden ve son olarak inşaatına başlanan çamur yakma tesisinden elektrik üretimi gibi projelerle yenilenebilir enerji kullanımı konusunda önemli adımlar atan Bursa Büyükşehir Belediyesi, JICA işbirliğinde atıklardan daha fazla enerji üretimi çalışmalarına hız veriyor.

 Japonya’da uzun yıllardır atıktan enerji elde etme teknolojisi konusundaki çalışan Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA), deneyimlerini aktarmak için Türkiye’den seçiler 5 pilot ilden biri olan Bursa’da çalışmalara başladı.

Daha yaşanabilir bir Bursa hedefiyle çevre yatırımlarına öncelik veren Büyükşehir Belediyesi özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi noktasında uluslararası işbirliklerine gidiyor. Japonya’da uzun yıllardır var olan atıktan enerji teknolojisi konusundaki deneyimlerini Türkiye’ye aktaracak olan JICA, çalışma sahası olarak Sakarya, Kocaeli, Antalya, İzmir ve Bursa’yı pilot il seçti. EX Research Institute Ltd. ve KOKUSAI KOGYO Co. Ltd. katılımıyla oluşan JICA Araştırma Takımı Bursa’da atıkların enerji eldesi amaçlı kullanımına yönelik araştırma çalışmasına başladı.

 Ağustos 2015’te tamamlanması planlanan çalışma kapsamında Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı da atık yönetimi konusunda sahip olduğu bilgileri JICA takımı ile paylaştı. JICA Araştırma Takımı kendi metodolojilerine göre belediye atıklarını; mutfak atıkları, plastik, kağıt, karton, cam, yanabilir gibi 17 kategoride inceleyerek atık karakterizasyon çalışmasını gerçekleştirdi. 

Proje sayesinde ilgili belediyelerle Japon teknolojisi konusunda bilgi ve deneyim paylaşımı sağlanacak ve Türkiye’de atıktan enerji eldesi sektörünün gelişmesine katkıda bulunulacak. Bursa, birçok alanda sahip olduğu öncü rolünü atık yönetimi alanında da devam ettirecek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler