Bunlar da atlı jandarma!

Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı Güzelçamlı’daki Dilek Yarımadası Milli Parkı'nın güvenliğini atlı jandarma ekipleri sağlıyor. Nevşehir'de bulunan Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkez Komutanlığı'ndan (JAKEM) turizm sezonu için Milli Park içindeki Kavaklı Jandarma Karakolu emrine görevlendirilen 3 atlı jandarma ekibi, Milli Park içinde kuş uçurtmuyor.

Bunlar da atlı jandarma!
- A +

 

Piknik ve mesire alanlarında asayişi sağlama, kaçak avcılık, hırsızlık, kaybolma, kapkaç gibi olaylarda araziye uygun hareket ettikleri için tercih edilen atlar, günübirlik yerli ve yabancı tatilcilerin de gözdesi oluyor. Turizm sezonu boyunca milli parkta görev yapacak olan atlar tatilcilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yerli ve yabancı turistlerin hem fotoğraf çektirip hem de fotoğraflarını çektiği milli park koylarında devriye görevi yaptı. Safir, Üçok ve Şölen isimli atları kullanan ve kendi alanlarında uzman olan askerlerin en az birer yabancı dil bildikleri ve ilk yardım konusunda özel eğitimli oldukları öğrenildi.

Vatandaşlar, gün boyu milli park içindeki dört koyda devriye gezen atlı jandarma ekiplerinin kendilerine huzur verdiğini söyledi. Milli parka günübirlik olarak gelen tatilciler, "Atlı jandarma ekipleri çok iyi düşünülmüş. Bu kadar geniş bir alanda, bu kadar kalabalık piknikçi arasında jandarma ekiplerinin yaya devriye gezmesi bu kadar etkili olmaz. Arazi yapısı nedeniyle motorlu araç kullanmak imkansız. Ancak atların manevra ve arazi üstünlüğü var. Üstelik yetişmiş, eğitimli atlar" diye konuştular.

Yorum Ekle

İlgili Haberler