Bu uygulama 'tarih yazan kadınları' gösteriyor

Yeni geliştirilen bir mobil uygulamayla, kadınların tarih yazdığı noktalara yaklaştığınızda telefonunuz titreyerek uyarı vermeye başlıyor.

Bu uygulama 'tarih yazan kadınları' gösteriyor
- A +

 

'Kadınlar Haritası' (Women on the Map) isimli uygulamanın yaratıcıları tarihe geçen başarılara imza atmış kadınların erkekler kadar öne çıkarılmadığına dikkat çekiyor. BBC Türkçe'nin haberine göre uygulama Google'ın Field Trip isimli uygulamasının bir parçası olarak sunuluyor. Field Trip farklı yerleri ziyaret ettiğinizde ilgi çekici alanları gösteren bir uygulama.

Kadınlar Haritası uygulamasını aktif hale getirenler, bir kadının olağandışı birşey yaptığı bir noktaya yaklaştıklarında titreşimle uyarı alıyorlar ve o kadın hakkındaki her şeyi okuyabiliyor. Uygulama daha çok 12-22 yaş arasındaki kızlara hitap ediyor ve tüm dünyada uygulanabiliyor.
Örneğin Dorset'teki Lyme Regis ilçesini ziyaret ederseniz ve uygulamanız açıksa, Plesiosaurus isimli soyu tükenmş bir deniz canlısının fosilini keşfeden Mary Anning'in hikâyesini okuyabilirsiniz.

Eğer Şili'de Santiago'daysanız, uygulama sizi şiddet karşıtı bir kadın grubu olan ve rengarenk goblenler işleyen The Arpilleristas için uyaracaktır

 
KADIN HİKÂYELERİ KATKI BEKLİYOR
Şu ana kadar uygulamada 100 kadın ve hikâyeleri var. Ancak daha fazla insanın uygulamaya katkı sunması bekleniyor. Uygulamayı geliştirenler SPARK isimli bir hareket. SPARK hepsi 23 yaş altı genç kadınlardan oluşan bir grup.
SPARK insanlardan kendilerine ilham veren kadınlar hakkında 150-300 kelime uzunluğunda biyografiler yollamalarını istiyor. Kendi kentnizden ya da ülkenizin tarihinden biri olabileceğini söylüyor. (BBC Türkçe)

Yorum Ekle

İlgili Haberler