Bu ülke milyoner kaynıyor

Boston Danışmanlık Grubu tarafından yayınlanan rapora göre, dünyadaki milyoner hane yoğunluğunda ilk sırayı İsviçre aldı, Avrupa ülkesinin hemen ardından ise Körfez bölgesinden Bahreyn ve Katar geldi.

Bu ülke milyoner kaynıyor
- A +

 

Son yayınlanan raporda, her bin haneden 135’inin bir milyon dolardan fazla özel servete sahip olduğu İsviçre, zenginlik yoğunluğunda dünyada ilk sırada yer alıyor.

Körfez ülkeleri arasında küçük yüzölçüme sahip Bahreyn’de bu oran 123, doğalgaz zengini Katar’da ise 116 olarak açıklandı. Böylece Bahreyn ve Katar zenginlik yoğunluğunda geçen yıl dünyada ikinci ve üçüncü sırada geldi.

Uzakdoğu ülkesi Singapur için bu oran 107, başka bir Körfez ülkesi Kuveyt için 99 ve yine Uzakdoğu ülkesi Hong Kong için 94 olarak belirtildi.

Milyoner hane sayısında ise lider ülke 7 milyon ile yine Amerika Birleşik Devletleri oldu. Çin’deki bu rakam 4 milyon, Japonya’da ise bir milyon olarak hesaplandı.

Küresel gayri safi milli hasılanın yüzde 94’ünü elinde tutan 62 ülkenin incelendiği rapordaki tahminlere göre geçen yıl şahsi finansal servet yüzde 12 artarak 164 trilyon dolara ulaştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler