Bu şehirde mezar yeri kalmadı

Manisa'da yapımına başlanan yeni şehir hastanesinin mezarlığın genişlemesine engel olduğu, çare bulunamaması halinde, kısa süre içinde mezar yeri kalmayacağı belirtildi.

Bu şehirde mezar yeri kalmadı
- A +

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Güzgülü, Şehzadeler İlçesi'nde yer alan Çatal Mezarlığı'nın tamamen dolu olduğunu, Kırtık
Asri Mezarlığı'nda ise kısa bir süre sonra defin işlemi yapılamayacağını söyledi.

Sorunun çözümü için çalışmalara başladıklarını belirten Güzgülü, "Mezarlıkta yer kalmadı. Merkez, Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinin mezarlığını ayırmayı düşünüyoruz. Milli Emlak Müdürlüğü'ne ait olan yerler aranıyor" dedi.

Manisa büyükşehir olmadan önce Şehzadeler İlçesi'nde yer alan ve büyükşehir olduktan sonra kapanan eski belde mezarlıklarının elden geçtiğini belirten Güzgülü,
parselasyona başladıklarını söyleyerek şunları kaydetti:

"Herkes istediği yere bir şey kurduğunda düzen bozuluyor. Ayrıca kırsalda mahalleye dönüşen eski köy mezarlıkları duvarlarının ihalesi yapıldı. Duvarı olmayan tüm mezarlıklara düzen getirilerek, çevre duvarı ile örülecek. Köy mezarlıklarının bakımı ve düzeni sağlanacak. 

Yunusemre İlçesi Yuntdağı Bölgesi Osmancalı Mahallesi'nde gasilhane ve itfaiye birimi yapmayı düşünüyoruz. Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerindeki 360 bin nüfusa bu mezarlık yetersiz kalıyor. 3 sene içerisinde çare bulmak zorundayız. Şehir Hastanesi'nin de mezarlığın gelişimi yönüne yapılması ve büyükşehir şantiyesinin o bölgede kalması mezarlığı daralttı. Yeni yöntemler arıyoruz. Fakat yapacağımız mezarlıkta hedef kesinlikle ova değil. Daha verimsiz, tarım arazilerine uygun olmayan yerlere mezarlık yapacağız"

Yorum Ekle

İlgili Haberler