Bu markete para geçmiyor

Tokat’ta paranın geçmediği sosyal market ve Aşevinin açılışı törenle yapıldı.

Bu markete para geçmiyor
- A +

 

Akdeğirmen Mahallesi İbni Kemal Camisi altında ihtiyaç sahiplerine yönelik açılan sosyal marketten ihtiyaç sahibi aileler aylık olarak 100-150 TL yüklenecek olan sosyal kartlarla gıda, giyim et, süt, un, yumurta, şeker, yağ, temizlik maddesi ve birçok şey içeren ihtiyaçlarını giderebilecek. Ayrıca sosyal marketin arka tarafında açılan Aşevinden ise kendi ihtiyaçlarını gideremeyen, yemek yapamayan çok ihtiyaçlı insanlara yemek yardımı devam edecek. Törende açılış konuşmasını yapan Başkan Eroğlu, ‘Şimdi İyilik Vakti’ sloganıyla çıkmış oldukları yolda sosyal market gıda bankası ile ihtiyaç sahibi insanların rencide olmadan ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini kaydetti. Başkan Eroğlu, Tokat protokolü ile birlikte kurdele keserek sosyal market ve aşevinin açılışını yaptı.

"5 BİN KİŞİ 100-150 TL’LİK LİMİT ÜZERİNDEN ALIŞVERİŞ YAPABİLECEK"
Açılış sonrasında marketi davetlilerle birlikte gezen Başkan Eroğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Sosyal marketten durumu iyi olmayan yaklaşık 5 bin kişiye 100-150 TL olmak üzere iki limit üzerinden yardım yapılacağını ifade eden Başkan Eroğlu, “Şu anda 7 bin 500 kişi var her gün yardım yaptığımız. Muhtemelen bu sayı 5 bine düşecek gibi gözüküyor. Yemek vereceğimiz insan sayısını düşündüğümüzde muhtemelen 4 bin kişiye her ay yardım yapmış olacağız. İlk etapta tasarladığımız sayı 5 bin kişi. Biz bu sayını artmamasını arzu ediyoruz. Sonuçta insanlar ihtiyaçlı hale gelmesin kendi yağı ile kavrulsun. Bu işi ile evini geçindirsin istiyoruz” diye konuştu.

TOKATLI HAYIRSEVERLERE YARDIM ÇAĞRISI
Tokatlı hayırseverlere çağrıda bulunan Başkan Eroğlu, "Gelin bir insanın da sizler karnını doyurun, bir aileye de siz yardım elinizi uzatın. Hep beraber Tokat’ta insanlarımıza yardım eden yardımlaşmayı en üst seviyeye çıkartan bir il olalım. Tokat Belediyesi olarak bunun öncülüğünü yapıyoruz. Suriye’den gelen insanlara devletin yardımı var. Durumu çok kötü olanlara yemek verebiliriz. Çünkü sistemimizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık sistemine göre bunu yapıyoruz. Yaptığımız çalışmaların hepsi kayda alınmış olan çalışmalar. O nedenle sadece Tokat’lu hemşehrilerimize bu yardımları yapıyoruz” dedi.

SULU SOKAK ÇARŞISI'NDAKİ AŞEVİ KAPANACAK
Sulu Sokak Çarşısı’nda bulunan aşevini kapatacaklarını ifade eden Başkan Eroğlu, “Oranın Tokat turizmine kazandırılmasını istiyoruz. Bu manada aşevini buraya getirdik. Burada hem kurban kesim yeri, hem yemek pişecek yerimiz hem de sosyal marketimiz olmak üzere aşevi olarak tüm hizmetlerimizi buradan yapmış olacağız. Artık insanlar gelip buradan yemek almayacak. Öğle saatlerinde hatırlarsanız binlerce insan yemek kapları ile yemek alıyordu. Bu da hoş bir görüntü değildi hem Müslümanlığa hem de insanlığa yakışmaz. Sanki insanlara vermiş olduğunuz bir şeyi başına kakıyormuşsunuz gibi sıraya giriyorlardı, rencide oluyorlardı. Şimdi bunu tamamen kaldırıyoruz. Artık evlerine araçlarımızla bizzat yemekleri biz götüreceğiz. Bunun sayısı bin civarında olacak. Geri kalan 3-4 bin kişi artık yemek değil bizim vermiş olduğumuz sosyal kartlarla gelip buradan ihtiyaçlarını karşılayacaklar” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle