Bu mahallede nüfus değişmiyor

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Çalı Mahallesi Muhtarı Mustafa Yunguş Bursa.com’a yaptığı özel açıklamada, “Mahallemizde şu anda iki bin civarlarında 1700 ve 1800 yıllarda da mahallemizin nüfusu yine iki bin civarlarındaymış” dedi.

- A +

 

Müzekker SUBAŞI/BURSA.COM

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Çalı Mahallesi Muhtarı Mustafa Yunguş Bursa.com’a yaptığı özel açıklamada, “Mahallemizde şu anda iki bin civarlarında 1700 ve 1800 yıllarda da mahallemizin nüfusu yine iki bin civarlarındaymış. Bursa’nın en eski mahallerinden biri olan Çalı Mahallesi Bursa’nın fethiyle birlikte kurulmuş bir yerleşim bölgesidir. 1326 yılında kurulan ve Bursa’nın ve Nilüfer’in en eski mahallerinden biri olan Çalı’da sorunlarımız çok büyük” dedi.

İLK REFERANDUM ÇALI’DA OLDU

1967 yılında Çalı Mahallesi’nin köyden sonra belde olduğunu dile getiren muhtar Mustafa Yunguş, “Türkiye’de ilk referandum Çalı Mahallesi’nde 1965 yılında yapılmıştır. Bu referandumun sonucunda sandıktan büyük çoğunlukla belediye olma kararı çıkmıştır. Kayapa, Gölyazı, Akçalar, Görükle, Hasanağa ve Çalı Nilüfer Belediyesi’ne bağlandı” dedi. Çalı Mahallesi’nin tam bir sanayi bölgesi oluğunu ve çevre mahallerinde bulunan sanayi bölgelerinde ulaşım yükünü çektiğini vurgulayan muhtar Mustafa Yunguş, “Şu anda mevcut yollarımız ulaşım yükünü kaldırmıyor. Belediyelerle görüşme halindeyiz. Çalı Mahallesi’nde trafiği rahatlatacak alternatif yol güzergahları açılması istiyoruz” dedi. Çalı’da kat imarının beş kata çıkması konusunda bir çalışmaları olduğunu belirten Yunguş, “Eğer mahallemizde kat ittifakı beş kata çıkarsa bizde vatandaşımızda çok rahatlayacak” diye konuştu.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ