Bu lokantanın müşterileri akbabalar

Bolu'nun Dörtdivan ilçesinde 'Akbaba Lokantası' adıyla oluşturulan besleme istasyonunda, bölgede yaşayan akbabalara besin desteği sağlanarak nesillerinin devamı amaçlanıyor.

Bu lokantanın müşterileri akbabalar
- A +

 

Bolu'nun Dörtdivan ilçesinde 'Akbaba Lokantası' adıyla oluşturulan besleme istasyonunda, bölgede yaşayan ve aralarında "kara akbaba"nın da bulunduğu nesli tehlike altında olan 4 tür akbabaya besin desteği sağlanıyor.

Dörtdivan Akbabaları Koruma Projesi Koordinatörü Burak Doğansoysal, yaptığı açıklamada, ilçeye 5 kilometre uzaklıktaki Sorkun köyünde hayata geçirilen projenin, Dörtdivan bölgesinde yaşayan nadir akbaba türlerinin keşfedilmesiyle ortaya çıktığını söyledi. 

İspanya ve Bulgaristan gibi Avrupa ülkelerindeki benzer koruma projelerini inceledikten sonra Ornitofoto Kuş ve Yaban Hayat Fotoğrafçıları Derneği olarak bölgede benzer bir proje oluşturmak için harekete geçtiklerini anlatan Doğansoysal, hazırladıkları projenin 2012'de Birleşmiş Milletler Küçük Destek Programının finansman desteğiyle hayata geçtiğini ifade etti. 

Doğansoysal, projenin yola çıkış amacının nesli tehlike altında olan 4 tür akbabanın popülasyonunun korunması için besin desteği sağlamak olduğunu kaydetti. 

GÖZLEM İÇİN BİR HAFTA ÖNCEDEN REZERVASYON

Akbabaların besin ihtiyacının karşılanmasından ve gözlem istasyonuna gelen fotoğraf ve film ekiplerinin gün ağarmadan hazırlıklarını tamamlamasından sorumlu olan Sorkunlu Mehmet Ali Altunay da Dörtdivan isminin, "Akbaba Lokantası" kurulduktan sonra daha fazla duyulduğunu söyledi. 

Gözlem istasyonuna gelmek isteyen doğaseverlerin, bir hafta önceden rezervasyon yaptırdığını belirten Altunay, "İstasyona gelen fotoğraf ve film ekiplerinin lenslerinin kamufle ettikten sonra akbabalar için çevredeki tavuk çiftliklerinden topladığım leşleri beslemenin yapıldığı noktaya bırakıyorum. Kuzgunları takip ederek beslenme alanlarını belirleyen ve leşin farklı bölümleriyle beslenen 'doğal çöpçü' akbabalar sayesinde leşten geriye hiçbir şey kalmıyor" dedi. 

Yorum Ekle