evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma evden eve nakliyat'Bu kirli eli deşifre etmeliyiz'

Başbakan Davutoğlu, Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin, "Açık şekilde bir provokasyon, bir şiddet olayıyla karşı karşıyayız. Kirli bir el var burada, bu kirli eli deşifre etmek lazım" dedi.

'Bu kirli eli deşifre etmeliyiz'
- A +

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, NTV ve Star Tv ortak yayınında "Liderler konuşuyor" programında soruları yanıtladı, seçime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlamayla ilgili HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la görüşüp görüşmeyeceği sorusu üzerine Davutoğlu, "Olay olur olmaz, 'siz arayın' dedim. Çünkü ben mitinge çıkıyordum. 'Benim adıma hem taziyelerimi iletin'. Hem de ben görüşmek istiyordum. 'Uygun bir şekilde bir telefon görüşmesi ayarlayın' dedim" diye konuştu.

Davutoğlu, Demirtaş'ın özel sekreterinden müsait olmadığının öğrenilmesi nedeniyle bizzat görüşemediklerini belirterek, "Böyle günlerde bizim geleneğimiz vardır. Türkiye'nin her yerinde başımıza bir iş geldiğinde geçmiş şeyleri unuturuz. Sonra yine mücadelemizi, rekabetimizi yaparız. Doğrusu, bizim için aramak, bir ahlaki vecibeydi. Aradık" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aradığını ifade eden Davutoğlu, "Herhalde (Demirtaş'ın) dönecek vakti olurdu diye düşünüyorum. Nihayetinde ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanı arıyor. Dayanışma için arıyoruz. Şu ana kadar böyle bir tutumda, böyle bir tabloda doğrusu kanalların iletişime açık olması lazım" ifadesini kullandı.

Bu meseleyi sahiplenme konusunda Demirtaş'la kendisi arasında fark olmadığını vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Ama eğer buradan hareketle hükümetimin, partimin, seçimin güvenliğime dönük, imalı da olsa suçlamada bulunulursa, buna da ben net ve açık tepkimi koyarım. Hiçbir şekilde kimse, AK Parti ve hükümeti zan altında bırakamaz. Burada meşruiyeti olan bir hükümetin meşru yollarla ülkeyi sükunetle seçime götürme çabası var."

"Önemli olan, yarın son gün. Hepimiz meydanlarda demokrasi ve sağduyu mesajları vermeliyiz. Şu ana kadar da bu mesajlar verildi. Sayın Demirtaş'ın açıklamasını da gördüm. Bu mesajları verdi. Ben, bir ihtimal, başka yerlerden başka mesajlar da geldiği için söylüyorum. Sayın Demirtaş'ı kast ederek söylemedim. Onun mesajlarında bu sağduyu boyutu vardı ama aynı esnada aynı partiden başka yerlerden gelen sesler doğrusu yadırgayıcı ortam çıkartıyor."

Patlamaya ilişkin nihai araştırmaların yapıldığını söyleyen Davutoğlu, "Açık bir şekilde bir sabotaj, bir provokasyon, bir şiddet olayıyla karşı karşıyayız. Kirli bir el var burada, bu kirli eli deşifre etmek lazım" dedi.

Davutoğlu, "Şiddetin her türüne, hele hele bu şekilde, bir seçimi sabote etmeye dönük şiddete hepimizin ortak tavır sergilemesi lazım. Buradan ben bir kere daha dayanışmayı ifade ediyorum. Hangi partiye yapılmış olsaydı aynı şeyi söylerdim." şeklinde konuştu.

7 Haziran'daki seçimlere yönelik provokasyon olup olmadığını, varsa bu dereceye varıp varamayacağının sorulması üzerine Davutoğlu, "Seçimin seyrini etkilemeye dönük olduğu aşikar. Yani bu kadar kritik bir günde, seçime neredeyse 36 saat kalmışken. Onun için biz hem güvenlik tedbirlerini artırdık hem de her vesileyse, her fırsatta herkesin bu konuda teyakkuz halinde olması gerektiğini, bu konuda itina göstermesi gerektiğini hep vurguladık" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, "Seçim sonrasında hükümeti kurar kurmaz yapacağım ilk iş, çözüm süreci mekanizmasını tekrar aynı formatta devreye sokmak ve 'nerede kalmıştık' diyip yolumuza devam etmek. HDP barajı aşsa, herkes bunun paydaşı, HDP de paydaşı ama tek paydaşı değil. Tekelleştiremez. Çıkıp da 'Ben Kürtleri temsil ediyorum' diyemez. Biz Kürtleri de temsil ediyoruz, Sünnileri de, Alevileri de. Herkes temsil edebilir. Bir parti çıkıp, 'benim tekelimde' diyemez" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Kamuoyunda koalisyon konusu tartışılıyor neyi tercih edersiniz? Koalisyon mu yoksa erken seçim mi?" sorusu üzerine "İkisi de bizim gündemimizde değil. Çünkü 8 Haziran'da tek parti olarak iktidara devam edeceğimize dair hiçbir şüphe duymuyoruz. Ne koalisyon, ne erken seçim... Kimse hayal kurmasın" diye konuştu.

HDP'nin barajı geçmesi durumunda bir koalisyonun söz konusu olup olmayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Davutoğlu, "HDP'nin barajı geçip geçmemesi de dahil olmak üzere ben bir koalisyon ihtimali de bir erken seçim ihtimali de görmüyorum. Ama buna rağmen 81 ile niye gittik çünkü bu halka borcumuz. Halkın huzuruna gitmeyen, halktan emanet alamaz. Yüzde 70 oy alacağımı bilsem de ben 81 ile giderdim. Helalleşmek için. 'Siz bir emanet verdiniz 4 yıl önce. Hak ettik mi?' Helalleşirsin" diye konuştu. 

Şimdiden balkon konuşmasının nasıl olacağını ve hükümet programının detaylarını zihninde demlediğini aktaran Davutoğlu, "8 Haziran'dan itibaren nasıl bir kompozisyonla bu istikrarı devam ettiririz onu düşünüyorum. Bırakalım koalisyonu onlar konuşsunlar. Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. İktidar bizdedir. Kimsenin istikrardan şüphesi olmasın" yorumunu yaptı.

Davutoğlu, başkanlık sistemine de değinerek, şöyle devam etti:

"Başkanlık sisteminin doğru olduğunu düşünüyoruz. Gücümüz anayasal olarak buna yeterse ona gidecek değişiklikleri yaparız. Ama oraya gidecek güce ulaşsak dahi ben, ilk aşamada bütün siyasi partilerle görüşmeyi uygun görürüm. Sivil toplumla görüşmemiz lazım. Çünkü nihayetinde anayasa toplumsal mutabakatla çıkar. Bu birinci önceliğimiz olacak, hep önceliğimizdi. 2007'de de anayasa reformuyla başladık. Ama Dağlıca saldırısı oldu. Hatırlarsanız, gündem değişti. 2011'de başladık Sayın Cumhurbaşkanımız, bütün partilerin eşit katılımını da kabul edecek şekilde işe önem verdi, olmadı. O zaman da Silvan saldırısı, yine terör tırmanması söz konusu oldu. Ümit ederiz bu sefer böyle terör ve şiddet sarmalına kimse yönelmez."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kontv'de soruları yanıtladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

HDP mitingindeki patlama ile ilgili soru üzerine Davutoğlu, "Her şeyden önce bu saldırı sadece bir partiye değil Türk demokrasisine ve seçimlere, dolayısıyla Türkiye'ye yönelik bir saldırıdır. Kim yapmış olursa olsun, hangi gerekçeyle yapmış olursa olsun bu saldırının failinin hedefi, Türkiye'dir ve Türk demokrasisidir. Dolayısıyla en şiddetli şekilde kınadık, kınıyoruz" diye konuştu.

Davutoğlu, "Türkiye'de seçimlere dönük yapılacak her türlü bu tarz manipülasyonların doğurabileceği ağır sonuçları bilen kirli çevrelerin veya kirli bir elin işi. Ortaya çıkarmak için her türlü çabayı göstereceğiz" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler