Bu görüntüler NASA'dan

Yaşam alanlarının son durumunu görüntüleyen NASA, göllerin kuruduğunu, ozon deliği büyüdüğünü ve sıcaklıkların daha çok arttığını belirledi.

Bu görüntüler NASA'dan
- A +

 

NASA, dünyanın belli başlı yaşam alanlarının son durumunu yeniden görüntüledi. Colorado Nehri, Aral Gölü 15 yılda neredeyse kurudu. Ozon deliğinin boyutları ürkütücü düzeylere geldi. Sıcaklıklar beklenenden daha çok arttı.

Dünyada küresel ısınmayla başlayan iklim değişiklikleri artık yaşamı tehdit boyutuna geldi. NASA dünyanın en önemli yaşam alanlarının yaptığı arşivleme çalışmasında son değişiklikleri ekledi. NASA tarafından görüntülenen sıcaklık değişimleri, Aral ve Colorado nehrinin durumu, ozon tabakasının genişliği tehdidin boyutunu gözler önüne serdi.

Dünyanın en büyük gölü olan Aral, son 15 yılda neredeyse kurudu. ABD'nin en uzun nehirlerinden Colorado da kuruma noktasına geldi. Ozon deliği ise son 35 yıl içinde inanılmaz boyutlara geldi. Sıcaklık artışlarıyla 130 yıl önce ölçülen ortalama değerlerle bugünkü değerlerde yüzde 50'lere varan bir artış oranı var. Uydu görüntüleriyle saptanan değişimin bir kısmının dünyanın doğal değişim döngüsü olduğu ancak ozon deliği, sıcaklık artışı ve Aral Gölü'nün kurumasının insanlık eliyle olan tahribattan kaynaklandığı kaydedildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler