BTSO üyeleri Achema Fuarı’nda

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) üyesi firma temsilcileri Almanya Achema Fuarı’nı ziyaret etti.

BTSO üyeleri Achema Fuarı’nda
- A +

 

İhracata dayalı kalkınma hedefleri doğrultusunda Küresel Fuar Acentesi Projesi ile bu yılın ilk 6 ayında 21 fuar organizasyonu gerçekleştiren BTSO, üyelerini dünyanın en prestijli fuarlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Proje kapsamında kimya sektöründe faaliyet gösteren BTSO üyesi firmalar, Kimya, Malzeme ve Maden Konseyi Yöneticisi Cemal Tuna başkanlığında uluslararası kimyevi ürünler, kimya mühendisliği, biyoteknoloji , çevre koruma, kimya makinaları ve makina kimyasalları alanlarında dünyanın en önemli fuarlarından olan Achema 2015 Fuarı’na katılım sağladı.
Almanya’nın Frankfurt kentinde 3 yılda bir düzenlenen fuar, dünyanın pek çok ülkesinden firma ve ziyaretçileri buluşturdu. 3 bin 700 firmanın katılım sağladığı fuarı yüksek oranda profesyonellerin oluşturduğu 167 bin kişi ziyaret etti. Son teknoloji ürünlerinin buluştuğu ve aktif olarak alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği fuara katılan BTSO üyeleri, kendi sektörlerindeki yenilikleri yakından inceleme fırsatı yakalarken yeni işbirlikleri için görüşmeler gerçekleştirdi.

Fuardaki incelemelerinin yanı sıra BTSO heyeti Frankfurt’ta bir dizi ziyarette bulundu. Frankfurk Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden heyete Almanya ile gerçekleştirilecek ticarette dikkat edilmesi gereken hususlar ile Almanya ticaret hukuku hakkında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca Almanya kimya, biyoteknoloji ve çevre koruma sektörleri ile ilgili bilgilerin de paylaşıldığı toplantıda BTSO heyetine Frankfurt Bölgesi’ndeki kimyasal üreticilerin geçmişi, Ar-Ge çalışmaları ve üretim teknikleri hakkında sunum yapıldı.

Frankfurt Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinin ardından BTSO heyeti, Darmstadt ve Hanau Ticaret ve Sanayi Odaları’na ziyaretler gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki ticaretin arttırılmasına dönük gerçekleştirilen ziyaretlerde BTSO üyeleri, Alman iş adamlarıyla bir araya gelerek iş imkanlarını değerlendirme fırsatı yakaladı.

Küresel Fuar Acentesi Projesi ile BTSO üyesi firmaların pazar çeşitliliklerini arttırmada yardımcı olduklarının altını çizen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Üyelerimizi dünyanın en önemli fuarlarıyla buluşturmaya devam ediyoruz. 2014 yılında 23 ayrı fuar organizasyonuna katılan 800 üyemizi yurt dışındaki fuarlara taşımıştık. Bu yılın ilk 6 ayında gerçekeştirdiğimiz 21 fuar organizasyonuna katılan üye sayımız şimdiden 800’ü geçti. Yıl sonuna kadar bu rakamın 2 bine ulaşmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Burkay, KOSGEB ve BTSO tarafından desteklenen fuar organizasyonlarının üyelerinin dış ticaret hacmini artırmaya yardımcı olduğunu ifade etti. Üyelerinin fuarlar aracılığıyla sektörlerindeki yenilikleri inceleme ve iş görüşmeleri gerçekleştirme fırsatı yakaladıklarını söyleyen Başkan Burkay, “Tüm üyelerimizi her biri sektörünün önde gelen fuar organizasyonlarına katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler