BTSO, Bursa iş dünyasını 6 ayda 21 fuarı ile buluşturdu

Bursalı KOBİ’lerin ihracatını ve yurt dışı tecrübesini artırmak için projeler geliştiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında iş dünyası temsilcilerini 2015 yılının ilk 6 ayında 21 fuar organizasyonu ile buluşturdu.

BTSO, Bursa iş dünyasını 6 ayda  21 fuarı ile buluşturdu
- A +

 

BTSO 16 Makro Projesi’nden birisi olan Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında üyelerini yurt dışı fuar organizasyonlarıyla buluşturmaya devam ediyor. 2014 yılında bine yakın iş dünyası temsilcisini 23 ayrı yurt dışı fuarına ulaştıran BTSO, ABD’den Çin’e, Rusya’dan Almanya’ya kadar çok sayıda fuara organizasyon düzenledi. BTSO, Türkiye’de oda ve borsalara rol model olan Küresel Fuar Acentesi Projesi ile 2015 yılında Bursalı firmaları, en prestijli fuarlara taşımaya devam etti. Bu yılın ilk 6 ayında BTSO üyeleri, ABD, Çin, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve İtalya’da düzenlenen 21 fuarı ziyaret etme imkanı yakaladı. Ocak ayında Heimtextil Fuarı için Yenişehir Havaalanı’ndan özel uçak kaldıran BTSO, Haziran ayında ise ABD’nin New York şehrindeki International Franchise Expo Fuarı’na 160 kişilik heyetle çıkarma yaptı.
KOSGEB ve BTSO tarafından maddi desteğin verildiği fuar organizasyonlarına BTSO üyeleri yoğun ilgi gösterdi. Projeden faydalanan 800’e yakın firma temsilcisi, ziyaretler boyunca önemli iş bağlantılarını gerçekleştirme imkanı da yakaladı. Fuar organizasyonları sayesinde Bursa iş dünyası temsilcilerinin potansiyel müşterilerle buluşma imkanı sağladığını kaydeden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, fuarcılığın KOBİ’ler için hayati bir önem taşıdığını söyledi. Geçtiğimiz yıl bine yakın firmayı yurt dışı fuarlarıyla buluşturduklarını hatırlatan Başkan Burkay, bu rakamın 2015 yılı sonunda 2 bine ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti. Burkay, “Küresel Fuar Acentesi Projemiz çerçevesinde bu sene 58 fuarı takvimimize aldık. İhracat odaklı büyüme hedefimiz doğrultusunda üyelerimizin sektörleriyle ilgili yenilikleri yakından görmelerini ve yeni iş bağlantıları kurmalarını istiyoruz. Bursalı firmalarımızı, BTSO tarafından düzenlenen fuar organizasyonlarına bekliyoruz” dedi.
“İŞBİRLİĞİ İLE YURDA DÖNDÜM”
Küresel Fuar Acentesi Projesi’nden faydalanan bazı firmalar fuar ziyaretlerinde önemli iş görüşmeleri gerçekleştirdiklerini vurguladı. Almanya’da düzenlenen İnnotrans ve Bau Münih Fuarı’na katılan işadamı Ümit Karaefe, fuarın firması açısından oldukça verimli geçtiğini dile getirdi. İnnotrans Fuarı’nda gerçekleştirdikleri iş bağlantıları ile Türkiye’ye döndüklerini belirten Karaefe, “İnnotrans Fuarı bizim için çok önemliydi. Dünyaca ünlü firmalar ile birebir iletişime geçme imkanı yakaladım. Raylı sistemler sektöründe faaliyet gösteren Çek Cumhuriyeti’nden gelen bir firma ile işbirliği gerçekleştirdik. Bu işbirliğinin sonucunda şu anda firmanın Türkiye’deki bazı projelerini gerçekleştiriyoruz. Küresel Fuar Acentesi Projesi olmasaydı, bu işbirliğini yakalayamazdım” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler