sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Brezilyalı genç kız Müslüman oldu

Tanıştığı Bursalı genç sayesinde Müslüman olan Brezilyalı Joelma, Rabia adını alarak Türkiye’ye yerleşti.

Brezilyalı genç kız Müslüman oldu
- A +

 

Brezilya vatandaşı ve Katolik Joelma Freitas, hür iradesi ile tevhit dini olan İslam’ı seçerek Müslüman oldu. İhtida merasimi için Karacabey Müftülüğüne müracaat eden Joelma Freitas, üç yıldan beri İslam dinine ilgi duyduğunu, bir yıl boyunca araştırma yaptığını söyledi. Freitas, başta Kur’an-ı Kerim ve Hazreti Muhammed’in hayatını okuduğunu, iki sene önce kendi iradesi ile Müslümanlığı benimsediğini ifade etti. İslamiyet hakkında Brezilya’da bilgi alabileceği çok fazla imkana sahip olmadığı için tanıştığı Karacabeyli Türk genci Volkan Gündeş’in bu konuda kendisine çok yardımcı olduğunu söyleyen Brezilyalı genç kız, daha sonra Gündeş ile de evlenmeye karar verdiğini anlattı. Joelma, Brezilya’da resmen evlendikten sonra Türkiye’ye gelerek Bursa’nın Karacabey ilçesine yerleşmeye karar verdiğini ifade etti.
Müslüman olduktan sonra Rabia ismini aldığını, ancak elinde belge bulunmadığı için bunu kimliğine ve pasaportuna işleyemediğini ifade eden Joelma, hidayete erdikten sonra tesettüre büründüğünü, namazlarını hiç aksatmadığını ve Portekizce eserlerden İslam dini hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştığını anlattı.
Karacabey’de okunan ezanla birlikte insanların bu davete iştirak ederek camilere yönelmelerinin kendisini çok etkilediğini söyleyen Rabia, Türkçe’yi öğrenmek için de büyük çaba gösterdiğini bildirdi. Anne ve babasının Müslüman olmadan vefat etmelerine çok üzüldüğünü kaydeden Rabia, Brezilya’da yaşayan yakınlarının da Müslüman olmaları için hem dua ettiğini, hem de gayret sarf ettiğini dile getirdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler