Bremen Eyalet Meclisi’ne Türk kökenli başkan vekili

Almanya’da Bremen Eyalet Meclisi’nde Yeşiller Partisi’nden Sülmez Doğan başkan vekili görevine getirildi.

Bremen Eyalet Meclisi’ne Türk kökenli başkan vekili
- A +

 

Bremen’de mayıs ayında yapılan seçimlerin ardından ilk kez toplanan Eyalet Meclisi’nde başkanlık seçimi yapıldı.

Seçimlerde 83 milletvekilinin 71’nin oyunu alan Sosyal Demokrat Partili (SPD) Christian Weber yeniden  Bremen Eyalet Meclisi Başkanı oldu. Weber 1999 yılından beri meclis başkanlığı görevini sürdürüyor.

Başkan vekillikleri görevlerine ise Yeşiller Partisi’den Türk kökenli Sülmez Doğan, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden Frank İmhoff  getirildi. Meclisin 9 kişilik Başkanlık Divanı’nda da SPD’den Şükrü Şenkal ve Sol Parti’den Cindi Tuncel yer aldı.

Tebrikleri kabul eden Doğan başkan vekili seçildiği için mutlu olduğunu belirterek, "Bremen eyaletinin tarihinde bir ilk yaşandı. Tüm vekillerimiz benim sevincimi paylaştı. Partime beni önerdiği için, ayrıca beni destekleyen milletvekillerine teşekkür ediyorum" dedi. 

Bir göçmen ülkesi olarak Almanya’da bir Türk kökenlinin başkan vekili olmasının normal bir durum olması gerektiğini ifade eden  Doğan, "50 yılı aşkın süredir Almanya’da yaşıyoruz. Çok eğitimli ve kalifiye insanlarımız var. Burada Türk kökenli arkadaşlarımla birlikte insanlarımızın eyaletin yönetim kadrolarında da yer alması için çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

83 koltuklu Bremen Eyaleti Meclisi’nde SPD’den Mustafa Güngör, Şükrü Şenkal, Mehmet Ali Seyrek, Mehmet Acar ve  Cem Patrick Öztürk, Yeşiller’den  Sülmez Doğan, Mustafa Kemal Öz türk ve Özdal Turhal, CDU’dan Oğuzhan Yazıcı  ve Sol Parti’den  de Cindi Tuncel olmak üzere 10Türk kökenli üye yer alıyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler