Boyun fıtığı olanlar bu haber size

Bursa’da öğretmenlik yapan Turgut Atıcı, meslek hastalığından kaynaklanan boyun fıtığından manipülasyon (elle tedavi) yöntemi sayesinde kurtuldu.

Boyun fıtığı olanlar bu haber size
- A +

 

Omurga yapısı sebebiyle uzun boylu insanların bel fıtığına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ifade eden uzmanlar, ağır işlerde çalışanlar, uzun süre oturmak zorunda kalanlar, sürekli ayakta duran öğretmenler gibi kişilerin, meslek hastalığından kaynaklanan bel ve boyun fıtığı riski taşıdığını söyledi.
Bursa’daki bir okulda öğretmenlik yapan 48 yaşındaki Turgut Atıcı da meslek hastalığına 15 sene önce yakalandı. 15 senedir boyun fıtığı hastalığıyla ilgili sıkıntı çeken Atıcı, daha sonra el bileklerinde de sinir sıkışması ortaya çıkınca, son çare olarak manipülasyon tedavisine başvurdu. 10 seans sonunda boyun fıtığı ve el bileklerindeki sinir sıkışmalarından eser kalmayan Atıcı, sağlığına kavuştu.

“TAHTADA YAZI BİLE YAZAMIYORDUM”
Yaşadığı boyun fıtığı ve el bileklerindeki sinir sıkışmaları sebebiyle tıraş olmakta bile güçlük çektiğini ifade eden Atıcı, “Boynumda 4 tane fıtık vardı. Her iki el bileklerimde de sinir sıkışması vardı. 10 seans tedavide normal yaşantıma geri döndüm. Ağrı çok problemdi, sağ kolumda güç kaybım vardı. Geceleri yatamıyordum. Ama artık kendi işimi kendim görebiliyorum. Okuldayken öğrenciler için tahtaya yazı yazmakta bile zorlanıyordum. Sinir sıkışmasından dolayı parmaklarımda sürekli bir karıncalanma meydana geliyordu. Okulda tebeşiri ve kalemi zor tutuyordum. Bu tür sıkıntı çekenler mutlaka bir doktora muayene olması gerekmektedir” dedi.


Turgut Atıcı’nın, boynundan sağ koluna kadar şiddetli ağrı ve kol uyuşması şikayetiyle geldiğini ifade eden Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Doktor Ali Şahabettinoğlu, ”Kolunu kendi kaldıramıyordu. El bileklerinde sinir sıkışması vardı. 10 seansta bütün bu ağrılarından kurtuldu. Meslek hastalığı ile birlikte herkeste oluşabilecek olan boyun fıtığı, omurgadaki kıkırdaklarımız olduğu yerde fıtıklar oluşmakta. Bununla beraber buradaki damarlara ve sinirlerde baskı oluşmaktadır. Bu da insanın yaşamını olumsuz etkilemektedir. Biz bu bölgeye elle tedavi yaparak rahatsızlığın iyileşmesini sağlamaktayız. Hastanın durumuna göre haftada bir veya iki seans uygulanıyor” diye konuştu.


Ağır kaldırmak ya da yanlış eğilme ve bükülme hareketlerinden oluşan ağrıların belden bacağa yayılıyorsa bel fıtığı, boyundan kola veya ele yayılıyorsa boyun fıtığı olabileceğini ifade eden Şahabettinoğlu, "Yapılan tetkik ve iyi bir muayene sonucunda erken tedaviye başlamak gerekir. İlaç ve istirahat tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda fizik tedavinin önemi çok büyüktür. Manipülasyon tedavisi sırasında hastalıklı bölge üzerine ellerle bir takım bastırma, germe, döndürme gibi teknik uygulanmaktadır. Bu teknikle bel ve boyun fıtıklarında yüzde 98 başarı oranı mevcuttur" diye kaydetti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler