Bosch Rexroth’da kontra eylem

İşçi direnişinin kalesi Renault’da anlaşma sağlanıp işbaşı kararı alınırken, Bosch Grubu’na bağlı Rexroth fabrikasında işçiler vardiya sonrası direnişe geçti.

Bosch Rexroth’da kontra eylem
- A +

 

Edinilen bilgilere göre, Bosch Rexroth işçilerinin direniş nedeni, diğerleri gibi Türk Metal Sendikası değil, tam aksine DİSK’e bağlı Birleşik Metal Sendikası. Yaklaşık 600 işçinin çalıştığı fabrikada yetkili sendika Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası. Ancak Birleşik Metal’in yetki itirazı üzerine yaklaşık iki yıldır süren davası nedeniyle bu fabrikada toplu sözleşme imzalanmış değil.

Rexroth işçilerinin direnişe geçme sebebi de Birleşik Metal’in aradan çekilmesi… İşçiler, “Birleşik Metal çekişmeyi bırakıp kenara çekilsin ki maaşlarımız zamlansın. Yoksa 2012’deki maaşlarla çalışmaya devam edeceğiz” diyorlar.

Renault ve Tofaş başta olmak üzere pek çok fabrikada yaşanan eylemlerin nedeni, Türk Metal Sendikası'nın Birleşik Metal ile yetki anlaşmazlığı nedeniyle Bosch Fabrikası'nda geç sözleşme imzalaması ve buradaki çalışanlara, grup sözleşmesinden daha iyi ücret artışı sağlamasıydı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler