Borsa haziranda kaybettirdi!

Seçimlerin ardından sert düşüşlerin yaşandığı Borsa İstanbul Endeksi yatırımcısına kaybettiren tek yatırım aracı oldu.

Borsa haziranda kaybettirdi!
- A +

 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları verilerine göre, Haziran ayında en çok Borsa İstanbul Endkesi, kaybettirdi. Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi yatırımcılarına yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 4.53, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3.80 kaybettirdi.

Yatırımcılara en yüksek aylık reel getiriyi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2.45, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 3.24 oranlarıyla euro sağladı.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde dolar yüzde 1.87, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 0.52, külçe altın yüzde 0.43 ve mevduat faizi yüzde 0.15 oranında reel getiri sağladı.

TÜFE ile indirgendiğinde ise dolar yüzde 2.64, Devlet İç Borçlanma Senetleri yüzde 1.29, külçe altın yüzde 1.20 ve mevduat faizi yüzde 0.91 oranında reel getiri sağladı.

EURO ÜÇ AYLIKTA ÖNDE

Euro üç aylık dönemde deYİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5.16, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6.33 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2.16, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 1.07 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

ALTI AYLIKTA EN ÇOK DOLAR KAZANDIRDI

Altı aylık değerlendirmeye göre dolar Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11.74, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 12.51 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı.

Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8.41, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 7.77 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

YILLIKTA DA EN ÇOK KAZANDIRAN DOLAR

Yıllık değerlendirmede en yüksek reel getiri, 6 aylık değerlendirmede olduğu gibi yine dolarda gerçekleşti. Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde dolar Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 19.59, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 19.07 ile yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı.

Diğer taraftan, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3.61, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4.03 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

İlgili Haberler