sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Bold Pilot öldü

Veliefendi'nin gelmiş geçmiş en iyi yarış atlarından Bold Pilot öldü. 1996 yılı Gazi Koşusu'nu rekor derece ile kazanan Bold Pilot, 22 yaşında hayatını kaybetti

Bold Pilot öldü
- A +

 

Bold Pilot'ın sahibi Özdemir Atman, 70.Gazi Koşusu sonrası ‘Merkez Bankası’nı verseler satmam’ diyerek atına değer biçilemeyeceğini belirtmişti.

JOKEY HALİS KARATAŞ İLE ÖZDEŞLEŞMİŞTİ
Türkiye'nin önde gelen atçılarından merhum Özdemir Atman'a ait Bold Pilot isimli şampiyon safkan öldü. Jokey Halis Karataş ile özdeşleşen ve büyük şampiyonluklar kazanan İngiliz atı Bold Pilot, yarış yaşamına 28 Mayıs 1995'de iki yaşında Veliefendi'de başladı.
1996 yılındaki Gazi Koşusu'nu 2.26.22'lik derece ile kazanan Bold Pilot'un o rekoruna hala yaklaşılamıyor...

SAHİBİ 'MERKEZ BANKASI'NI VERSENİZ SATMAM' DEMİŞTİ
Bold Pilot'ın ölümü sonrası Lig Radyo Yayın Yönetmeni Mehmet Ayan bir yazı kaleme aldı. İşte o yazıdan bir bölüm; 
"Çok büyük bir kahramandı. Önce Atman ailesinin, sonra atçılık camiasının, en son Halis’in atı olmuşken; sonunda hepsi tapuyu yarışsevere verdi. O artık bizimdi! O artık herkesin.

Elbette jokeyi Halis Karataş ile nasıl ne kadar bütünleştiğini falan söylemenin anlamı yok. Kazandığı 70.Gazi Koşusu sonrası sahibi rahmetli Özdemir Atman ‘TRT muhabiri Ender Asman ağabeyin ‘kaça satarsınız onu?’ sorusuna ‘Merkez Bankası’nı verseler satmam’ demesi de bugün gibi hafızamda.

O kadar haklıydı ki… Bir atı, onun ne kıymetli bir varlık olduğunu, ne önemli bir marka olduğunu en iyi anlatan söz Bold Pilot’a atfedilen bu ‘değer biçilememe’ idi. Ne güzeldi o laf, ne iyiydi o betimleme…"


YAVRULARI DA ÇOK BAŞARILI

Bold Pilot son olarak 1998 yılında 3 kez start alıp, bunlardan Fevzi Çakmak Koşusu'nu kazandı. Safkan 16 Ağustos Pazar günü katıldığı Başbakanlık Koşusu ile pistlere unutulmaz bir şampiyon olarak veda etti. Bold Pilot'ın 2003 yılında başlayan aygırlık kariyerinde ise bugüne kadar toplam 32 koşan yavrusundan 11'i yarış kazanma başarısını gösterdi. Jokey Halis Karataş ile adını Türk atçılık tarihine yazdıran unutulmaz safkan yaşama gözlerini yumdu.

GEÇEN YIL ONA ÖZEL JUBİLE YAPILDI
Bold Pliot, son olarak geçtiğimiz yıl, 30 Haziran günü gerçekleştirilen Gazi Festivali etkinlikleri içerisinde Veliefendi Hipodromu'na getirilerek sevenleri ile bir kere daha buluşturulmuştu. Bir anlamda daha önce yapılamamış olan jübilesi de gerçekleştirilen safkan, hipodromdaki binlerce yarışsever tarafından dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler