Boğulmalara 'portatif havuzlu' çözüm

Adana’nın Seyhan İlçe Belediyesi, sulama kanallarında meydana gelen boğulmaların önüne geçebilmek amacıyla çocuklar için 10 okulun bahçesine portatif havuz kurdu. Çocuklar bu havuzlarda hem serinliyor hem de eğitmenler nezaretinde yüzme öğreniyor.

Boğulmalara 'portatif havuzlu' çözüm
- A +

 

Adana'nın içinden geçen sulama kanallarında her yaz serinlemek için giren onlarca çocuğun boğulması üzerine harekete geçen belediye, Portatif Havuz Projesini hayata geçirdi. 10 ayrı mahalledeki 10 okula kurulan 18 metre uzunluğu, 1.5 metre derinliğindeki portatif havuzlar hizmete girdi. Portatif havuzlarda, çocukların hem sulama kanallarında yüzmesinin önüne geçiliyor hem de antrenörler eşliğinde temel yüzme dersleri öğretiliyor. Okul bahçelerinde kurulan portatif havuzlarda antrenörlerin yanı sıra güvenlik görevlilerinin de bulundurulması nedeniyle aileler çocuklarını gönül rahatlığıyla gönderebiliyor.

“BOĞULMALARA PORTATİF ÇÖZÜM”
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’nın temmuz, ağustos ve eylül aylarının çok sıcak geçtiğini hatırlatarak, “Evlatlarımız serinlemek için kanallarda yüzüyor. Oradaki sular hem sağlıksız hem de bir çok boğulma meydana geliyor. Daha kavurucu sıcaklar başlamadı. Kavurucu sıcaklar bugünden itibaren başlayacak ve ne kadar daha boğulma olacak Allahtan başka kimse bilemez. Burada birkaç tane amaç içeriyoruz. Evlatlarımızın çok sağlıklı suda yüzmelerini sağlıyoruz. Boğulmalara portatif çözüm bulduk. Artık annelerin yüreği dağlanmayacak” dedi.

“SENEYE 40 YERE DAHA KURACAĞIZ”
10 portatif havuzun daha bir ay sonra başka mahalledeki 10 okula kurulacağını aktaran Başkan Karalar, “Yani yaklaşık 20 mahallede kurulacak bu yaz. Çok fazla talep var. Burada yüzme hocalarının eşliğinde hem serinliyorlar hem yüzüyorlar hem de yüzme öğreniyorlar. Yüzme öğrenen evlatlarımız en nihayetinde artık boğulmayacaklar. Trafik ve emniyet sorunu yok. Ailenin de kafası rahat, çok sağlıklı, emniyetli bir yerde kurduğumuz için. Çocuklar çok memnun, aileler çok memnun. O kadar çok talep var ki seneye 40 yerde kuracağız” diye konuştu.
Başkan Karalar, spora katkı sağlamaya çalıştıklarına dikkat çekerek, “Sportif Seyhan oldu bizim adımız. Spora çok olağanüstü katkılar sağlıyoruz. Adana’da olağanüstü uyuşturucu kullanımı arttı. Spor aynı zamanda uyuşturucunun panzehirlerinden bir tanesi olduğu için de çok ciddi destek oluyoruz spora. En azından bir canı bile kurtarmak çok büyük bir şey. Çocuklarımızı burada yüzmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

“SUYUN TEMİZLİĞİ EN ÜST SAFHADA”
Havuzların Genel Koordinatörü Tolga Özer ise havuzlarda standart bir kapalı havuzun bütün hijyenik koşularının olduğunu vurgulayarak, “Havuzlarımız prefabriktir fakat buna rağmen bizim filtre ve temizleme sistemlerimizle birlikte 24 saat boyunca suyun temizlik seviyesi en üst safhada tutulmaktadır. Günde 3 defa ölçümlerimizi yaparak, suyu en yüksek kalitede tutarak çok sağlıklı bir ortamda çocuklarımıza yüzme konusunda faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz” ifadelerini kullandı.
Antrenör Sezer Çalışkantürk de çocuklara ilk başta ayak çırpma ve suda kalabilme öncelikli temel eğitim verdiklerini, daha sonra kulaç attırarak yüzmeyi öğrettiklerini söyledi.
Havuza çocuklarını getiren Fadime Mülayim, “Haftanın iki günü kızımı ve oğlumu getiriyorum. Burası emniyetli, kafam rahat hiç olmazsa. Okulun içinde olduğu için çok memnunuz. Yüzme bilmiyorlardı. Yeni yeni öğreniyorlar. Öğretmenlerimiz de çok iyi. Eğitimi çok iyi veriyorlar. Bu yıla kadar böyle bir şey yoktu. Zeydan beye çok teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun” diye konuştu.

Yorum Ekle