BM'den Suriye'de "insani ateşkes" çağrısı

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Suriye'de "insani ateşkes" çağrısında bulundu.

BM'den Suriye'de "insani ateşkes" çağrısı
- A +

 

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında, İran'ın BM Cenevre Ofisi Temsilcisi Büyükelçi Mohsen Naziri Asl ile bir araya geldi. 

BM Cenevre Ofisi'nden yapılan açıklamada, Asl'ın İran'ın Suriye'deki krizin çözümüne ve bölgeye etkilerine bakışı konusunda da Mistura ile görüş alışverişinde bulunduğu ifade edildi. 

De Mistura, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Güvenlik ve Askeri İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Fares El-Mazrouei ile de bir araya geldi. Açıklamada, Mazrouei'nin Suriye'deki krize kapsamlı siyasi bir çözüm bulunması gerektiği ifadesine yer verildi. 

De Mistura, Suriye'de kanın durmasında bölge ülkelerinin önemine dikkati çekerek, "insani ateşkes" çağrısında bulundu. 

Elçiler, temsilciler ve uzmanlar seviyesinde 5 Mayıs'ta başlayan ve taraflarla ayrı ayrı yapılan Suriye görüşmelerinin 4 ila 6 hafta sürmesi bekleniyor.

Mistura, Suriye görüşmelerine rejim dışında 40'ın üzerinde Suriyeli grup ile yaklaşık 20 bölgesel ve uluslararası aktörün davet edildiğini ve bunlar arasında Suriye'ye komşu ülkeler, BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler, siyasi ve askeri aktörler, Suriyeli kadınlar, kurbanlar, siviller, diasporalar ve dini liderler bulunduğunu ifade etmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler