"Bizim davamız, ekmek davası"

Bursa'da devam eden eylemlerde işçilerden de açıklamalar gelmeye devam ediyor!

"Bizim davamız, ekmek davası"
- A +

 

Bursa'da, OYAK Renault ve TOFAŞ ile iki yan sanayi kuruluşunda üretimin durmasına yol açan eylemler sürerken, işçi sözcüleri, aralarına karışmaya çalışan marjinal grupları ayıklamaktan bıktıklarını bildirdi.

TOFAŞ işçilerinin seçtiği sözcülerden Eyüp Ayna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 gündür fabrika içi ve dışında eylemlerinin sürdüğünü söyledi.

Ayna, dün Bursa Cumhuriyet Başsavcılığından kendisi dahil 17 işçiye tebligat ulaştırıldığını hatırlatarak, "Bizim yaklaşık 4 bin 500 kişiyi burada cebren ve tehditle tuttuğumuz öne sürülüyor. Bu çerçevede 9 arkadaşımız ifade vermeye gitti. Onlar döndükten sonra da 8 kişi ifade vermeye gideceğiz" dedi.

Taleplerinin belli olduğunu anlatan Ayna, hak arama mücadelesi verdiklerini dile getirdi.

Zor durumda olduklarını ifade eden Ayna, "Çadırlarda, beton üzerinde yatıyoruz. 7'nci gün olmasına rağmen halen karşımızda muhatap bulamıyoruz. Valilikten gelen yardımlar da kesildi. Kendi imkanlarımızla ayakta kalma mücadelesi veriyoruz. Bu işin bir an önce sonuçlanmasını, işimizin başına dönmek istiyoruz" diye konuştu.

"AYIKLAMAKTAN BIKTIK"

Yine TOFAŞ işçilerinin sözcülerinden Mehmet Altın da 7'nci günde en büyük sıkıntılarının, bölgeye gelen marjinal gruplar olduğunu vurguladı. Altın, şunları kaydetti:

"Biz bunları ayıklamaktan bıktık. Bizim burada siyasi olayımız yok. İş büyüdükçe marjinal gruplar eklenmeye çalışıyor. Bu kapsamda polisten barikat istedik. Mitingler nedeniyle barikat olmadığını söylediler. Kimseyi almamaya çalışıyoruz. Bizim davamız, ekmek davası. Ayrıca bizim hükümete karşı bir tepkimiz de yok. Yuhalanma gibi çekinceleri olmasın. Osmangazi Belediyesi, çadır, seyyar tuvalet verdi ama işveren elektrik vermediği için kullanılamaz halde. Burada hükümet yetkililerine, bize destek vermeleri çağrısında bulunuyoruz. Ziyaret ederlerse sorunumuzu daha iyi anlarlar. Kimse burada yuhalanma korkusu yaşamasın."

Bursa'da, 15 Mayıs'ta OYAK Renault'ta üretimin durdurulmasıyla başlayan eylemler, TOFAŞ, Mako ve Ototrim'de de sürüyor. Otomotiv işçileri, haklarını savunmadıklarını öne sürdükleri Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikasının yöneticileri ile işverenlerini protesto ediyor. OYAK Renault ve TOFAŞ'ta eylem yapan işçilerden bazılarına dün Cumhuriyet Başsavcılığınca tebligat gönderilmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler