sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


'Bizim Bahçe' projesi hayata geçiyor

Nilüfer Belediyesi, Alaaddinbey Mahallesi’nde engellilerin aileleri ile birlikte doğa ile baş başa ücretsiz tatil yapabilecekleri ‘Bizim Bahçe’ projesini hayata geçiriyor.

'Bizim Bahçe' projesi hayata geçiyor
- A +

 

Nilüfer Belediyesi, Engelliler Haftası’nda çok özel bir projeyi hayata geçiriyor. Alaaddinbey Mahallesi’nde 4 bin 643 metrekarelik bir alanda yapılacak ‘Bizim Bahçe’ projesi ile bir çok turistik mekanda özel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken engellilere aileleri ile birlikte özel tasarlanmış tek katlı evlerde tatil yapma fırsatı sunuluyor. Gelecek yıl Engelliler Haftası’nda açılışı yapılması planlanan Bizim Bahçe projesi ile engelliler, engelsiz olarak tasarlanmış, güvenli evlerde aileleri ile birlikte tatil yapacak.

Projenin tanıtımını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey yaptı. Bizim Bahçe Projesi ile engellilerin ve ailelerinin şehrin stresinden uzak, her mevsim gidebilecekleri, kendilerine tahsis edilmiş evlerde kısa süreli ücretsiz tatil yapabileceklerini kaydederek, “Bu projeyle engelli birey ve ailelerine, bir arada ya da bağımsız olarak vakit geçirme imkanı sunuyoruz. Bu projeden zihin, ortopedik, işitme, görme engellilerin yanı sıra süreğen hastalık grubu ile ruhsal ve duygusal engeli olanlar da yararlanacak. Engellilerle birlikte aileleri de Bizim Bahçe evlerinde tatil yapabilecek. Bizim Bahçe Evleri, fiziksel özellikleri ile tüm engel gruplarının kullanımına uygun 54 metrekarelik tek katlı 7 adet evden oluşacak. Evlerde bulunan mutfak dolapları ve tezgah yükseklikleri, banyo ve tuvaletler evrensel tasarım kuralları çerçevesinde ortopedik engellilerin kolaylıkla kullanımına uygun olarak yapılacak. Ücretsiz konaklama hizmetinin verileceği evlerin her birinin önünde 50 metrekare büyüklüğünde aile fertlerinin bir arada açık alanda vakit geçirmelerine imkan sağlayan bahçe de bulunacak. Açık alan üzerinde oyun grupları, spor aletleri, mini spor sahası ve yürüyüş yolu yapılacak. Bizim Bahçe’de refleksolojiye göre yorumlanmış ayak haritalarının yer alacağı sağlıklı yürüyüş alanı bulunacak” dedi.

Projenin sosyalleşmeyi de artıracağına dikkati çeken Başkan Bozbey, ‘Projenin yapılacağı alanda kısa süreli konaklama hizmetinden yararlananların bir arada vakit geçirmelerine imkan sağlayan 170 metrekare alana sahip bir sosyal tesis bulunacak. Tüm engel gruplarının yanı sıra ortopedik engelli bireyler ve yatalak durumdaki hastaların da kullanımına ve bakımına müsait olacak evlerde aileler, engelli bireyin bakımını kolaylıkla gerçekleştirebilecek. 2016 yılında Engelliler Haftası’nda açılışını planladığımız Bizim Bahçe evlerinden 1 yıllık dönem içerisinde bin 456 engelli birey ve yakını yararlanabilecek. Toprağa zarar vermeyecek şekilde inşa edilecek evlerde kullanılan sıcak su ve ısıtma doğalgaz ile karşılanacak böylece tarım arazisine zarar vermeyecek” diye kaydetti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler