Bitcoin (BTC) Fiyatı Nelerden Etkilenmektedir? Bitcoin’de Son Durum?

Kripto para piyasası son günlerdeki getirileri ile son günlerde birçok kişinin dikkatini çekmiş durumda. Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere, birçok kripto para son günlerdeki getirileriyle birçok kişinin düzenini çekmiş durumda. Biz de, sizlere Bitcoin çıktığında ne kadar olduğunu detaylı bir şekilde anlatacağız.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Nelerden Etkilenmektedir? Bitcoin’de Son Durum?
- A +

 

2008 yılında tanıtılan ve 2009 yılında piyasaya sürülüp çıkarılmaya başlanan Bitcoin, 2010 yılından biri çok hızlı yükseliş sayesinde birçok kişi Bitcoin’i merak etti. Bitcoin haberleri ve analizlerine baktığımızda kimi uzmanların Bitcoin’in değerinin yükselmeye devam edeceğini söylediklerini görüyoruz. Şu anki sorumuz: Bitcoin çıktığında ne kadardı?BTC Haber sitesi olarak bunu araştırdık.

 Bitcoin Nedir?

 Bitcoin, tanıtımı 2008 yılında yapılan ama piyasaya 2009 yılında sürülen kripto para ve ödeme sistemidir. Aslında Satoshi Nakamoto, makalesinde Bitcoin sisteminin kripto para olmadığı, onun aksine ödeme sistemi olarak kullanılacağını ve ağın para biriminin ise Bitcoin olacağını yazdı.

 Bitcoin Nasıl Çalışır?

 Bitcoin’in çalışması için ilk olarak işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. İşlemlerin gerçekleşmesi için de, sizin ilk olarak Bitcoin cüzdanınızı açıp Bitcoin’lerinizi transfer edeceğiniz adresi seçip işlem detaylarını onaylamanız gerekir. İşlem detaylarını onayladıktan sonra, işleminiz ağdaki tüm bilgisayarlara duyurulur. Ağdaki bilgisayarlar ise işlemin onaylanması için mutabakat algoritmalarına yönlendirir. İşleminiz mutabakat algoritmalarına yönlendirildiği zaman ise işleminizin tamamlanması için diğer işlemlerle beraber kronolojik bir sırada bloğa işlemler eklenir.  Bu arada madenciler, bloğun çıkarılması için birbiriyle yarışmaya girecektir. Eğer bir madenci çözüm bulursa, çözümü diğer madencilere gösterir. Eğer madencilerin %51’i çözümün doğru olduğuna ikna olursa blok çıkarılır ve ödülün tamamı problemi çözen madenciye geçer. Sonrasında blok ise zincirin en son kısmına eklenir ve işleminiz artık tamamlanmıştır.

 Bitcoin’in Özellikleri

 Merkezsiz Olması

 Bitcoin başta olmak üzere, kripto paraların en önemli özelliği, herhangi bir merkeze sahip olmamalarıdır. Bitcoin’de merkezi herhangi bir güç olmadığı için, kurumlar Bitcoin’i kontrol edemez. Bu da, Bitcoin’i itibari paralara oranla ciddi avantajlara sahip olmasına neden olur. Bunlar, kurumların cüzdanlarınızı donduramaması, çalınamaması ve Bitcoin’lerinizin ele geçirilememesi olarak yorumlanabilir. Böylece Bitcoin’lerin ele geçirilmesi oldukça zor hale gelir.

 Şeffaflık

 Bir hesabın ne kadar Bitcoin tuttuğu bilinemez, ama Bitcoin ağında gerçekleşen işlemlerin tüm detaylarına kolayca erişebilirsiniz. Böylece herkes, Bitcoin ağındaki işlemleri kolayca görebilir. Eğer detaylı analizleri gerçekleştirirseniz, kimin neye sahip olduğunu kolayca bulabilir ve suçluları Bitcoin ağı üzerinden yakalayabilirsiniz. Ama bunu önlemek için farklı önlemler de alınabilir.

 Opaklık

 Bitcoin kullanıcıları anonimdir. Bu sayede kullanıcıları takip etmek oldukça zordur. Özellikle sistemi kontrol eden herhangi bir kurum olmadığı için, hukuki dokümanlar da hiçbir işe yaramaz. Bu da, hükümetlerin Bitcoin hesapları konusunda bilgi sahibi olmamasına olanak tanır. Ama eğer banka hesabı açarsanız, istenilen dokümanlar ile işlemleriniz kolayca takip edilebilir.

 Hızlı Olması

 Elimizdeki yöntemlerle karşılaştırıldığı zaman Bitcoin daha hızlıdır. Bankalar aracılığıyla dünyanın bir yerinden başka bir yerine para aktaracağınız zaman en az bir haftaya ihtiyacınız vardır. Ama Bitcoin ağında bir yerden başka bir yere fonları aktaracaksanız bunu sadece birkaç dakika içinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede işlemler dakikalar içinde tamamlanabilir.

 İşlemlerin Geri Alınamaması

 Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralarda işlem gerçekleştiği zaman, yaptığınız işlem geri alınamaz. Sadece alıcı fonlarınızı size vermek isterse alabilirsiniz. Bu da, işlemlerin geri alınamadığını ve işlemleri gerçekleştirmeden önce dikkatli olmanız gerektiğini gösterir.

 Dijital Formda Olması

 Bitcoin’in fiziksel formu olmadığı için taşınması kolaydır. Bu sayede Bitcoin’ler, mobil platformların hepsinde taşınabilir. Böylece hırsızların, Bitcoin’lerinizi çalması zorlaşır. Özellikle cihazlarınıza güçlü bir şifre eklediğiniz zaman, hırsızların fonlarınızı ele geçirmesi daha da zorlaşır.

 Kurulumu Kolay Olması

 Banka hesabının açılması için uzun onaylama süreci, çok fazla doküman sağlama ve bankalarda belli evrakları imzalamanız gerekir. Ayrıca bankalar sizin kredi notunuz başta olmak üzere birçok farklı konuda sizi araştırır. Ama Bitcoin hesabı açarken uygulamalar üzerinden bir cüzdan açabilirsiniz. Sadece güçlü bir şifre oluşturmanız ve o şifreyi asla unutmamanız gerekir. Bir de, 12-24 kelimelik dizini unutmamanız sayesinde hesabınız güvendedir. Ama şifreyle beraber 12-24 kelimelik dizini unuttuğunuz anda hesabı kaybettiğinizi söyleyebiliriz.

 Değerinin Talebine Göre Belirlenmesi

 Bitcoin’in değerini sabit bir şey belirlemez. Aksine, Bitcoin’in değeri arz ve talep ilişkisine göre belirlenir. Eğer Bitcoin’in değeri artıyorsa talepte ciddi bir artış söz konusu olduğundan bahsedebiliriz.

 Komisyon Ödemenin Kendi Tercihiniz Olması

 Bitcoin transferlerinde sadece istediğiniz zaman komisyon ödersiniz. Ama ağda gerçekleştireceğiniz her bir işlem için cüzi bir ücret ödemeniz gerekir. Eğer komisyon öderseniz işleminiz daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ama dediğimiz gibi, işlem ücretlerini ödemek size kalmış.

 Bitcoin Nasıl Satın Alınır

 Bitcoin satın almak için ilk olarak kripto para borsalarında hesap açmanız gerekir. Ardından kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, kripto para borsalarında al sat kısmına girdikten sonra istediğiniz işlem çifti üzerinden Bitcoin satın alabilirsiniz.

 Bitcoin’in Fiyatını Neler Etkiler

 Bitcoin’in fiyatını belirleyen bir otorite yoktur. Aksine, Bitcoin’in fiyatı serbest piyasa tarafından belirlenir. Bu yüzden kripto para fiyatlandırması konusunda herhangi bir yöntemden bahsedemeyiz. Bunun sonucu olarak, internette birkaç farklı borsaya baktığınız zaman borsa fiyatlarında belli değişikliklere de rastlarsınız.

 Birçok kişi ise, Bitcoin fiyatını belirlemek için belli bir borsa kullanır veya bazı kişiler tüm borsalardaki fiyatın ortalamasını alabilirler. Bu yüzden kripto para borsası seçiminde fiyatı belirli olmasına dikkat etmekte fayda vardır.

 Bitcoin’in Fiyatını Etkileyen Faktörler

 Arz-Talep

 Bitcoin’in toplam arzı 21 milyondur ve arz gün geçtikçe daha da azalacak şekilde devam eder ve 2140’da çıkarılması son bulur. Bunu hesaba kattığımız zaman Bitcoin’in değerini en çok belirleyen şeylerden biri sınırlı arzdır. Bir de bunun üzerine kurumlar başta olmak üzere birçok yatırımcının Bitcoin’e duyduğu talebi göz önüne alırsak, arz ve talep Bitcoin’in fiyatını etkileyen en önemli kavramdır.

 Medya

 Medya açıklamaları kullanıcıları belli bir oranda etkileyeceği için, Bitcoin’e duyulan talebi düşürmede etkili olur. Özellikle boğa piyasalarında çizilen olumlu grafikler birçok kişiyi Bitcoin’e yönlendirirken, ayı piyasası oluştuğu anda medyanın çizdiği karamsar tablolar ise Bitcoin’e yönelen talebi düşürebilir.

 Siyasi Gelişmeler

 Ülkelerdeki siyasi gelişmeler Bitcoin’e duyulan talebi belli oranda etkiler. Özellikle paranın değersiz olduğu ve istikrarın olmadığı bölgelerde kripto paralara duyulan talep yükselir. Bunun sonucu olarak, bölgelerdeki kripto para fiyatları global piyasalardan daha da farklı olabilir.

 Hükümetlerin Düzenlemeleri

 Hükümet düzenlemeleri, kripto para ekosistemini teşvik edebilir. Ama devletler aynı anda kripto para ekosistemini yerle bir edebilir. Bu yüzden devlet düzenlemeleri, kripto paralara duyulan talebi etkilemede oldukça etkileyici bir araçtır.

 Bitcoin’de Son Durum

 Bitcoin’deki durum, şu an 60-64 bin seviyeleri arasında yatay bir düzlemde izliyor. Özellikle 1 aydan kısa süreli grafikler düşüşü gösterirken, 1 aylık grafiğe bakıldığı zaman birçok kişinin alımları gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Özellikle 90 günlük hareketli ortalamanın fiyat seviyesinin altında olması ve diğer teknik göstergelerin olumlu olması sayesinde yatay bir piyasada olduğumuzu söyleyebiliriz. Eğer 60 bin seviyeleri başta olmak üzere 65 bin seviyelerini geçerse 72 bin dolar seviyelerine kadar Bitcoin çıkabilir.

(SPONSORLU İÇERİKTİR)

İlgili Haberler