Bir zamanlar yasaktı

Bir zamanlar çatışmaların odağında bulunan Kato Dağı eteklerindeki derede ilginç görüntüler...

Bir zamanlar yasaktı
- A +

 

Çözüm Süreci ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde uzun yıllar güvenlik gerekçesiyle yasaklanan alanların turizme açılması, en çok yöre halkını memnun etti. 

Bölgede yaşanan terör olayları ve devam eden operasyonlar nedeniyle insanların hiçbir faaliyette bulunamadığı alanlar, Çözüm Süreci ile gün yüzüne çıktı. Bir zamanlar çatışmaların odağında bulunan ve silah seslerinin eksik olmadığı Kato Dağı, vatandaşların uğrak yeri haline geldi.

Kato Dağı eteklerinden akan dere de sıcaklardan bunalan vatandaşların serinlemek için yüzdüğü başlıca alanlardan biri oldu. Yaz aylarında hava sıcaklığının 35 dereceye kadar çıktığı kentte sıcaktan bunalan vatandaşlar, 'Kato Plajı' olarak isimlendirdikleri derenin serin sularında yüzmenin keyfini sürüyor.

Vatandaşlardan Rıdvan Kurt, "Havanın sıcak olması nedeniyle Hakkari merkezden 50 kilometre uzaklıkta bulunan Kato Dağı eteklerinde akan derede serinlemeye geliyoruz. Kent merkezinde hiçbir tesisimiz yok. Biz de kendi imkanlarımızla buraya geliyoruz. Burada bir taraftan yüzüyoruz, bir taraftan da balık tutuyoruz" dedi. Eskiden yasaklı olduğu için bölgeye gelemediklerini belirten Önder Temel ise Kato Dağı'nda doyasıya yüzüp serinlemenin keyfini yaşadıklarını ifade etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler